vergt doorgaans meer tijd dan m.i. voor een afdoende ambtsbe richt nodig is. De ambtsberichten openen in de praktijk lang niet altijd nieuwe gezichtspunten. Van belang is hier te vermelden dat door de zorg van Gedeputeerde Staten doorgaans aan het ambtsbericht een vrij uitvoerige documentatie omtrent het be stemmingsplan en de procedure wordt toegevoegd. Gedeputeerde Staten schakelen daarbij veelal de gemeente in, die vaak weer een beroep moet doen op het stedebouwkundig bureau. Deze TtmateriëleTT kant van het ambtsbericht is onmisbaar. Ik vraag mij echter af of er niet een alternatief voor dit ambtsbericht kan worden gevonden dat meer bevorderlijk is voor een vlotte be stemmingsplanprocedure. Ik denk aan een facultatieve mogelijk heid voor Gedeputeerde Staten ambtsberichten in te dienen, nadat zij door de afdeling contentieux op de hoogte zijn gesteld van de inhoud der beroepen. Een termijn van 1 a 2 maanden lijkt mij daarvoor wel genoeg. Ik merk op, dat de Adviseur ten behoeve van de Raad van State - als hij dat nodig vindt - ook zijn licht kan opsteken bij Gedeputeerde Staten. Momenteel krijgt de Ad viseur de verzoeken om advies nog toegezonden tezamen met de beroepen en het ambtsbericht van Gedeputeerde Staten. b. het bureau Adviseur Raad van State De adviezen worden in beginsel uitgebracht in volgorde van bin nenkomst van de beroepszaken. Zeker nu er een achterstand is moet daaraan de hand worden gehouden. Uitzonderingen zijn o.a. wettelijke voorrang krachtens artikel 13 W. R. O. en beroepen tegen bestemmingsplannen met omvangrijke woningbouw be stem mingen, bijvoorbeeld in groeikernen, welke laatste op korte ter mijn moeten worden gerealiseerd. Vooral als er beroep is inge steld tegen de woonbestemmingen zelf, kan het verlenen van voorrang zaak zijn, omdat het instituut van de anticipatie (voor uitlopen op een plan in voorbereiding met toepassing van artikel 50 lid 8 van de Woningwet, al dan niet na vrijstelling van het nog geldende plan ingevolge artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) dan zelden bevredigend kan worden gehanteerd. c. het dossier Het verzoek van de Voorzitter van de afdeling contentieux om advies leidt tot vorming van een dossier dat de naam draagt van het omstreden bestemmingsplan en van de gemeente waar in dat bestemmingsplan ligt. Sommige dossiers behoeven trans port op een steekkarretje, andere nemen nauwelijks meer ruim te in dan een interne postmap met verlofkaart. De omvang zegt echter niets over het belang van het in beroep aan de orde ge stelde probleem; een menselijk trekje van het dossier, nog ge accentueerd door het soms zeer huiselijke elastiek eromheen. 184

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 185