Is dat eraf, dan dwarrelen apostilles, souches, fiches en andere archiefpapiertjes, mits je er niets mee doet, ongemerkt uit het gezichtsveld. Voorts bevat het dossier de volgende stukken: De beroepen, vergezeld van het couvert waarin ze inkwamen. Dit laatste om in voorkomende gevallen mede aan de hand van het poststempel te kunnen nagaan of de beroepen tijdig zijn ingediend. Het bestreden besluit van Gedeputeerde Staten omtrent goedkeu ring van het bestemmingsplan, voorafgegaan door het reeds ge noemde ambtsbericht en gevolgd door de documentatie omtrent het plan en de totstandkoming daarvan; voorts stukken die van be lang worden geacht voor de beoordeling van het geschil. Ik noem het bestemmingsplan (plankaart, voorschriften en toelichting). Structuurplannen, streekplannen. Richtlijnen van Gedeputeerde Staten aan gemeentebesturen over de inrichting van bestemmings plannen. Het nog geldende bestemmingsplan. Voorbereidingsbe- sluiten, al dan niet met aanlegvoorschriften. NotaTs en beleids documenten van de Rijksoverheid, bijvoorbeeld de derde Nota over de ruimtelijke ordening in Nederland, Struktuurschema burgerluchtvaartterreinen, de Relatienota, Planologische Kern beslissingen. Literatuur over speciale aspecten, bijvoorbeeld een boek over archeologische monumenten in de betrokken ge meente. Notulen van Raadsvergaderingen. Foto!s, copieën van correspondentie tussen betrokkenen. Ambtsberichten van de ge meente aan Gedeputeerde Staten. Voorstellen van b. en w. aan de gemeenteraad. Raadsbesluiten. Bewijsnummers van de media waarin de verplichte publikaties in de onderscheiden instanties plaatsvonden, etc. etc. d. ontvankelijkheid, vormfouten Het spreekt vanzelf, dat het geschil van bestuur doorgaans de belangrijkste moot uit het dossier vormt. De behandeling daar van vergt in het algemeen de meeste tijd aan studie, onderzoek, belangenafweging en advisering. Om nu te voorkomen dat die moeite geheel of ten dele voor niets wordt gedaan verdient het aanbeveling, alvorens de tanden in de twistappel te zetten, na te gaan of de beroepen voldoen aan de wettelijke eisen omtrent ont vankelijkheid. Ook is het nuttig te controleren of de bestemmings planprocedure tot dusver is verlopen in overeenstemming met de wetgeving terzake daarvan. Het is jammer dat er na 15 jaar Wet op de Ruimtelijke Ordening, gelet op de omvangrijke jurisprudentie, nog tamelijk veel tot niet-ontvankelijkheid moet worden besloten of dat er vormfouten in de procedure (bijvoorbeeld onjuiste publicatie of tervisieleg- ging) worden geconstateerd. Daarbij betreur ik het extra, dat dergelijke fouten vaak pas in laatste instantie worden ontdekt en niet op heterdaad zijn betrapt. Dit geldt trouwens ook 185

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 186