voorschriften buiten het advies inzake het beroep om - is het voor de medewerker van de Adviseur die bezig is met een be- roepzaak relatief een kleine moeite die weinig tijd vergt, aan tekening te houden van de bij de procedure en de in het plan ge maakte fouten. Het zou voorts niet reëel zijn uitvoerig over een zaak te adviseren in de wetenschap, dat het plan op formele gronden zal moeten sneuvelen en dat het advies derhalve toch niet kan worden overgenomen. Niet zelden echter komt de mede werker naast fouten ook zoveel verzachtend materiaal tegen, dat hij de Raad van State kan adviseren aan de gemaakte fouten geen gevolgen te verbinden. Er wordt nogal eens tegen de ambtshalve activiteiten bij beroep gefulmineerd. Er kunnen echter ook mil de en constructieve kanten aan zitten. Ik ben van mening, dat de Raad van State de ruimtelijke ordening en de justiciabelen in het algemeen een slechte dienst zou bewijzen, als hij zich zonder meer geheel zou gaan onthouden van ambtshalve inbreng. Niet de Raad van State moet ophouden, maar de ambtshalve toetsing moet Trop heterdaadtT worden overgeschakeld. Als dat wordt ge organiseerd, zal de Raad van State niet veel meer ambtshalve te toetsen overhouden. Het instituut van de ambtshalve toetsing be staat al vele jaren en heeft - juist omdat het niet in een vroeger stadium door andere instanties gebeurt - praktische en reële be tekenis. De praktische nadelen van de ambtshalve toetsing wor den naar mijn oordeel voor veruit de meeste gevallen sterk overdreven. Het aanpassen van een bestemmingsplan in verband met de ambtshalve onthoudingen van goedkeuring aan onderdelen daarvan is doorgaans eenvoudig mee te nemen met de herzienin gen, die na de beslissing in beroep veelal nodig zijn. Ik geef toe, dat het opportunistische karakter ervan de ambtshalve toetsing een onsympathiek imago verleent. De meeste fouten kunnen ech ter wanneer de bestemmingsplannen zorgvuldig worden afge stemd op de meest recente jurisprudentie, vermeden worden. En ze kunnen vrijwel allemaal eerder worden opgemerkt. Het zou sympathiek zijn, als dat gebeurde. In confesso is nog wel, dat bij de beoordeling van beroepen de grens tussen ambtshalve overwegingen en overwegingen in ver band met het beroep in het belang (ook) van een goede ruimtelij - ke oplossing van het probleem, ruimte moet laten voor ambts halve initiatieven. Het is te hopen, dat initiatieven van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de juristen van stedebouwkundige bu reaus, provincies en gemeenten ertoe zullen leiden, dat zo lang zamerhand in de bestemmingsplannen minder fouten worden ge maakt. Het lijkt mij aanbevelenswaardig de inspecties R.O. speciaal toe 188

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 189