Als een gemeente afwijkt van een streekplan, wat niet uitgesloten is, dient soms gesproken te worden over de houdbaarheid van de daarvoor opgegeven motieven. De dienstreis kan in voorkomende gevallen ook voeren naar een bepaalde Rijksdienst of naar een Ministerie. 10. Concept-advies Na de dossier studie en het onderzoek moet een volledig beeld ge vormd kunnen worden van het plangebied, het plan en de beroe pen. De auteur van het concept-advies moet er in gemoede van overtuigd zijn - het betreft steeds een subjectief gemoed dat uit is op objectiviteit - dat géén voor de beoordeling van het beroeps- geval belangrijke elementen aan zijn waarnemingen zijn ontsnapt. Dan volgt het zoveel mogelijk toespitsen op het concrete beroeps- geval. Alle overbodige franje wordt weggelaten. Door de ontle ding van het plan en de beroepen, door het elimineren van de ele menten van overvraging (door plan of appellant) komen dan vaak marges in het zicht, waarbinnen aan het plan kan worden gedok terd en aan de beroepen kan worden tegemoetgekomen, zonder aan het belang van een goede ruimtelijke ordening tekort te doen. Indien die marges niet of in onvoldoende mate te vinden zijn, zal er een advies moeten komen op basis van afweging tegen elkan der van alle bij het beroep en het plan betrokken belangen. Recht matigheid, doelmatigheid, billijkheid en redelijkheid, rechtsge lijkheid en rechtszekerheid, de motivering der bestemmingen zo wel in het plan als in de regio en wellicht zelfs nationaal of Euro pees, de waardering van de belangen van appellanten, de ver vangbaarheid van belangen en eventuele alternatieven. Dat zijn allemaal elementen die bijdragen aan het gewicht dat aan een be lang of aan een combinatie van belangen wordt toegekend. Als dergelijke complexe interrelaties zich voordoen ben ik toch dankbaar voor de denkschemaTs over stochastische grootheden uit de waarnemingsrekening; hoewel dat vak zich in mijn geode tisch leven rond het candidaats-examen meende te mogen mani festeren als een soort springtij, zo men wil tranendal. Het is niet eenvoudig zich een beeld van dat afwegen te vormen. Het beeld van de unster als weeginstrument lijkt niet reëel omdat er veel onderlinge relaties tussen de verschillende belangen aan wezig zijn, zelfs als ze tegenstrijdig zijn. (Bijvoorbeeld: natuur bescherming en landbouw lijken tegenstrijdige belangen, maar voor bepaald natuurbehoud is een bepaalde vorm van agrarische exploitatie of beheer voorwaarde. Hoeveel uiteenlopende belangen zijn niet betrokken bij de beheersing van het polderpeil, die - zonder meer - slechts geschiedt met toepassing van een peilbe- sluit, dat in wezen vooral het belang van de Waterstaat dient). 192

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 193