Was de eerste vraag vanouds het domein van de bouwkundige, civiel- en cultuurtechnikus, het domein van de tweede vraag is in deze zin nog niemandsland. Het antwoord op de laatste vraag vereist mensen die in staat zijn de diverse aspecten van het so ciaal-ruimtelijk proces te abstraheren tot informatie; die weten welke gegevens nodig zijn om tot informatie te komen en op wel ke wijze, technisch zowel als procedureel, deze gegevens ver zameld moeten worden; mensen die de beschikbare informatie kunnen analyseren op knelpunten en die deze informatie weten te organiseren tot de meest spanningsvrije situatie, welke binnen de door de samenleving erkende spelregels mogelijk is. Daar naast zijn mensen nodig die gegevens verzamelen, beheren en bijhouden, en vervolgens op basis van de verkregen informatie situaties tot stand brengen en zo nodig in stand houden. Naar mate de inspanningen, die nodig zijn om tot inrichten te komen groter worden, groeit het belang van dit instandhouden - het be heer van de ingerichte ruimte - om ten slotte te culmineren in een proces waarbij bestemming en inrichting samenvloeien tot een continu beheer van hogere orde. Qua beroepsstruktuur wordt dit niemandsland op dit ogenblik be volkt door pioniers uit alle mogelijke disciplines als bouwkunde, weg- en waterbouw, sociologie, cultuurtechniek, rechten etc. Al naar gelang de vorderingen van die pioniers, waarmee zij zich associëren, zijn deze disciplines bezig hun claims af te pa len. Zoals uit de enquête-resultaten blijkt, bevindt zich een groeiend aantal geodeten in dit niemandsland, welke vanuit de afdeling der Geodesie ondersteund worden door diplomatieke manoeuvres en sabelgekletter, maar die niettemin, naar analo gie van elke territoriumstrijd, het risico lopen aan hun lot te worden overgelaten. Het feit dat ook geodeten zich met bovengeschetste problematiek bezighouden is niet zo verwonderlijk wanneer we kijken naar de raakpunten die de geodesie er mee heeft: - Op de eerste plaats is er de informatie die de geodeet als landmeter verzamelt, en ook beheert. Zonder te beweren dat het hier gaat om alle voor de ruimtelijke ordening relevante informatie, betreft het hier wezenlijke basisinformatie over de ruimtelijke strukturen, noodzakelijk om de verder benodig de informatie aan op te hangen. - Ten aanzien van het beheer en de bij houding van deze informa tie is de geodeet van oudsher geassocieerd mét het Kadaster, de organisatie die de administratieve strukturen onderhoudt waarbinnen deze informatie beheerd en toegankelijk gemaakt wordt, zij het tot nu toe voor een beperkt aantal taken. - De hulpmiddelen, die de geodeet traditioneel ter beschikking 219

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 220