c. De opleiding Hierbij zijn we aangeland bij de laatste komponent die ik aan het beroepsbeeld heb onderscheiden. Een aantal aspecten van de geodetische opleiding is reeds in andere bijdragen in dit Lus- trumboek aan de orde gesteld. Wanneer ik dan ook de beschou wingen over de geodeet bij de lagere overheid doortrek naar zijn opleiding, doe ik dit met enige schroom in het besef met mijn hand dicht in de buurt van eigen boezem te komen. In feite heeft de opleiding bij deze beschouwingen al een belangrijke rol ge speeld, omdat zowel bij het kiezen van de steekproef als bij het klassificeren uitgegaan is van de bestaande opleiding aan de Technische Hogeschool te Delft. Door de afhankelijkheid, die er op deze wijze tussen de drie kenmerken van het beroepsbeeld ge ïntroduceerd is, mag het geen verbazing wekken als gekonsta- teerd wordt dat de inhoud van de huidige opleiding in grote trek ken overeenkomt met de eisen die uit de kombinatie van gekon- stateerde funkties en voorgesteld taakveld volgen. Maar behalve zijn inhoud heeft een opleiding nog andere kenmer ken, welke met betrekking tot een beroepsbeeld van belang zijn. In het kader van beroepsstructuren spelen vragen hoe een oplei dingsinstituut zich zelf naar buiten projecteert en hoe de buiten wereld zoTn instituut ervaart, een grote rol. Wat deze vragen betreft maakt de afdeling het de buitenwereld niet erg makkelijk een consistent beeld te verwerven van het taakveld dat we binnen de lagere overheden voor geodeten zien liggen. Wat voor de af deling vanzelfsprekend is, hoeft dat voor de buitenwereld nog niet te zijn. In dit verband zal een gesprek, waarbij ik een di recteur van een gemeentelijke dienst probeerde over te halen geodeten in aanmerking te laten komen voor een bepaalde vaca ture, lang in mijn herinnering blijven. Het was een pijnlijke aangelegenheid totdat duidelijk werd dat mijn gesprekspartner geodesie alleen maar associeerde met zwaartekracht en satellieten. Zelfs daarna bleef het moeilijk. Probeer maar eens een willekeurige leek ervan te overtuigen dat hij de zelfde opleiding moet associëren met bovengenoemde begrippen èn een juridisch specialisme. Je geloofwaardigheid staat op het spel. Eén van de oorzaken van de maatschappelijke schimmigheid van de geodeet is hiermee gesignaleerd: de breedte van het spectrum van onderwerpen waarmee hij zich tijdens zijn opleiding bezig houdt. Dat dit juist één van de pluspunten is, beschouwd vanuit het taakveld dat we binnen de lagere overheden zien, is een kon- klusie op een hoger abstractieniveau dan dat waarop de inhoud van de opleiding zich aan de leek manifesteert: een verzameling technieken, wetenswaardigheden en procedures, die pas op het 221

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 222