GEODETEN BIJ EEN PROVINCIALE PLANOLOGISCHE DIENST? ir. P. Spijk P. Spijk is als civiel planoloog werkzaam bij de Provinciale Pla nologische Dienst te Groningenafdeling vormgeving 1. Inleiding Is dat mogelijk, een geodeet bij een provinciale planologische dienst? Ir. J. Diepe rink, tot 1975 directeur van de p.p.d. van Groningen, merkte eens op dat elke academicus planoloog kan worden en bij een p.p.d. in dienst kan komen, behalve een tand arts. Uit deze stelling zou kunnen worden afgeleid dat: - het provinciale planologische taakveld zeer breed en gediffe rentieerd is; - ook een geodeet bij een p.p.d. aan de slag zou kunnen gaan. De praktijk beziende vraag je je echter af of de laatste conclusie wel terecht is. Er werkt namelijk in Nederland zegge en schrij ve één geodetisch ingenieur bij een p.p.d. I Over ervaringen van en met geodeten in het provinciale ruimtelijke beleid valt dan ook weinig te schrijven. De laatste jaren zijn er evenwel geluk kig wat meer contacten geweest tussen de Geodesie-opleiding en p.p.d.-en. Bij enkele provincies hebben studenten van de afde ling Geodesie als stageair gewerkt, en bij de gespreksronde in 1979 van enkele stafleden van Geodesie met verschillende instel lingen over de beroepspraktijk van geodetisch ingenieurs, zijn ook p.p.d.-en bezocht. Dit leverde enige gezichtspunten en idee- en op, maar de gegevens voor een artikel blijven minimaal. Het onderwerp zal dan ook meer verkennend dan feiten beschrijvend moeten worden benaderd. Daarbij kan vooraf het volgende worden overwogen. Het gering aantal contacten tussen p.p.d.-en en de geodetische opleiding wettigt de veronderstelling dat in provinciale planologische krin gen weinig bekend is over de opleiding en de kwaliteiten van een geodetisch ingenieur. Zo is het aantal keren dat voor een vaca ture bij een p.p.d. de opleiding tTg. i.TT is genoemd vrijwel (of ge heel) nihil. Illustratief is ook de uitspraak: "Er is geen planolo- gisch-ingenieur opleiding met rechtskennisTT. Omgekeerd zouden geodetisch studenten, ondanks een planologische eindstudie, wel eens weinig zicht kunnen hebben op het werk van een p.p.d. In dit artikel worden daarom beide kanten van het onderwerp be licht. Van daaruit wordt gepoogd relaties te leggen tussen het 225

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 226