Dit heeft tot gevolg gehad dat niet alleen bij het goedkeur ingsbe- leid maar ook bij het voorbereiden van het streekplan veel over leg met de gemeenten plaatsvindt. Het provinciaal ruimtelijke beleid maakt ook deel uit van het to tale beleid van de provincie (zie afb. 1). Deze horizontale integratie heeft vooral betrekking op de ruim telijke integratie van het sectorale beleid van de provincie, in een aantal provincies gebundeld in een zogenaamd "integraal" beleidsplan (het zou juister zijn hier te spreken van een "geïnte- greerdTT beleidsplan). Dit is een nieuwe planvorm. Toen een dergelijk plan nog niet bestond zijn er in het streekplan nogal eens zaken terechtgekomen die eigenlijk in een r -der plan thuis hoorden. Thans begint men zich meer te beperke* tot het ruim telijke facet van de verschillende beleidssectoren. Geconsta teerd moet worden dat er in het provinciale en in het rijksbeleid een aanzienlijke versterking plaatsvindt van het sectorale beleid ten opzichte van het facetmatige (ruimtelijke) beleid. Misschien dat, bij een steeds ingewikkelder wordend ruimtelijk beleid, de minder brede, en daardoor overzichtelijker aanpak per sector, daartoe aanleiding geeft. Verder omvat het sectorbeleid ook de uitvoering. Dit houdt niet in dat de ruimtelijke integratie nu maar wat min der zwaar moet worden gewogen. De ruimte heeft zijn eigen kwa liteiten en integratie blijft zowel noodzakelijk om de ruimtelijke omgeving leefbaar te houden als om een goede onderlinge ruim telijke afstemming van nieuwe ontwikkelingen te verkrijgen. De ze integratie kan weer invloed hebben op de inhoud en de uitvoe ring van het sectorale beleid. Tussen deze afstemmingen van het overheidsbeleid zijn tenslotte ook de particuliere ruimtelijke ac tiviteiten van groot belang, denk bijvoorbeeld aan bedrijfsvesti gingen en -uitbreidingen. Centraal in het ruimtelijke beleid van de provincie staat het streekplan. Dit geeft in hoofdlijnen aan de door de provincie ge wenste toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van (een gedeelte van) de provincie. Het streekplan is niet bindend voor de burger, maar het is wel voor de provincie het toetsingskader voor andere plannen, bij voorbeeld ruilverkavelingsplannen en de wei-bindende, reeds gememoreerde, gemeentelijke bestemmingsplannen. Afbeelding 2 geeft een overzicht van de sectoren (en deelsecto ren) die gebruikelijk in streekplannen worden behandeld. Aanpak en inhoud van het streekplan moeten passen in het plan ningsproces dat is omschreven in de vorige paragraaf: - een doelstellingennota naar aanleiding van problemen in de ruimtelijke ontwikkelingen. 230

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 231