te verzekeren. Anderzijds is het streekplan zelf feitelijk te wei nig uitvoeringsplan; het plan dient via het sectorale beleid, bij voorbeeld een wegenplan, of via gemeentelijk beleid, bijvoor beeld woningbouwplannen, tot uitvoering te komen. Ook het bijhouden van de werkelijke ontwikkelingen en het even tueel bijstellen van het plan als de uitvoering niet slaagt, komt in de meeste provincies nog maar net van de grond. Mede door een periodieke verslaggeving van het ruimtelijk beleid, jaar lijks of tweejaarlijks, wordt gepoogd in deze richting verder te komen. Essentieel in de huidige benadering is ook de wisselwerking tus sen de inhoud van het streekplan en de mogelijkheid tot uitvoering daarvan. Dit werkt door op de voorbereiding van het streekplan. Het streekplanwerk is als een betrekkelijk eenvoudig te volgen werk wijze begonnen: - onderzoek - opstellen van het plan - vaststelling van het plan. Het streekplan had het karakter van een eindplan. Naast het voordeel van de begrijpelijkheid van zoTn plan had het alle nade len van een vergaande vereenvoudiging en vastlegging van de mogelijke toekomstige ontwikkelingen; het kon dan ook zelden worden gerealiseerd. In de huidige procesmatige aanpak wordt gepoogd deze nadelen te vermijden en waar nodig in te spelen op nieuwe ontwikkelin gen of bij te sturen. (Zie ook de vorige paragraaf). Ook deze werkwijze kan niet voorkomen dat er sprake blijft van vereenvoudiging van de werkelijkheid. Men is zich dit echter beter bewust en probeert de zaken minder te fixeren. De tweede taak van de provincie betreft de toetsing en begelei ding van plannen van anderen. Dit moet uiteraard nauw aanslui ten bij het eigen planwerk - het streekplanwerk - en daar ook invloed op hebben. Toetsing en begeleiding geschiedt ondermeer voor de volgende plannen: - (inter)gemeentelijke structuurplannen - bestemmingsplannen bebouwd gebied - bestemmingsplannen landelijk gebied - stadsvernieuwingsplannen - landinrichtingsplannen, waaronder ruilverkavelings- en herin richtingsplannen - wegenplannen en andere plannen voor verkeer en vervoer - recreatieplannen - milieubeheersplannen - ontgrondingen 232

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 233