In het Gelderse sectorale model ligt het zwaartepunt voor de voorbereiding van het ruimtelijk beleid bij de dienst ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De meeste van de vroegere p.p.d.- en griffietaken voor het ruimtelijk beleid zijn hier in één dienst verenigd. Onder de medewerkers van een p.p.d., of van een dienst ruimte lijke ordening en volkshuisvesting kan een veelheid van specia listen worden waargenomen. Het is met name vanwege het snel veelzijdiger worden van het ruimtelijk beleid, zoals dat in de vorige paragrafen is aangeduid, dat het aantal specialisten in het provinciale apparaat is toegenomen. De belangrijkste zijn thans: - sociaal- en economisch-ruimtelijke deskundigen, voor so ciaal- en economisch-ruimtelijke aspecten van onderzoek, planvorming en -toetsing zoals demografie, werkgelegenheid, recreatie en vervoer. - "ruimtelijke" specialisten: voor het ruimtegebruik, de ruimte lijke indeling, veranderingen daarin, bijvoorbeeld voor het na tuurlijk milieu, het landschap, de landbouw (cultuurtechnisch), stedebouw. - infrastructuur-specialisten. - informatiedeskundigen: voor verwerking, bijhouden en verwer king van informatie, vaak gecombineerd met automatisering. - methodologen: voor plannings processen. - specialisten voor bijzondere werkterreinen zoals bestemmings plannen en stadsvernieuwing. - uitvoerings- en financierings-deskundigen: in verband met het te hanteren juridisch instrumentarium (eventueel ook bij de griffie onder te brengen), de uitvoeringsprogrammering en de financiering. - beheersdeskundigen. Enkele van deze specialismen zijn bij de p.p.d.-en nog weinig ontwikkeld, dit betreft met name informatieverwerking, uitvoe ring en financiering, en beheer. Gezien de eerder genoemde samenhang tussen de provinciale beleidssectoren, het beleid van provincie, rijk en gemeenten, doelstellingen en uitvoering, enz. behoeft het niet te verbazen dat in het personeelsbestand van de p.p.d.-en niet alleen de spe cialisering, maar ook de behoefte aan integrerende functies (brugfuncties) toenam. Het gaat hier om mensen die meer dan één specialisme (van welke aard dan ook) kunnen overzien, bij voorbeeld ten behoeve van: - afweging en integratie bij de planvorming - de samenhang tussen de uitvoeringsmogelijkheden en de opzet van een plan 234

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 235