- advisering over de veel sectoren rakende bestemmings- of landinrichtingsplannen. Ontwikkelingen in het provinciale planologische werk als boven genoemd (en ook op andere niveaus dan het provinciale) hebben het beroep van de planoloog meer in de aandacht gebracht van beroepsverenigingen en opleidingsinstituten. Het is nuttig een enkel resultaat van deze verkenningen naar voren te halen, en te plaatsen in het kader van het werk van een p. p. d. Op een studiedag over dit onderwerp in Amsterdam is gewezen op de behoefte aan beslissingsgerichte planologen (zie Hofman en Englebert, 1979, inleiding Gortworst). Bedoeld worden pla nologen die de structuren volgens welke het ruimtelijk beleid tot stand komt kunnen overzien. Beslissingsgericht bezig zijn wil, zeker ook in de provinciale praktijk, zeggen: kunnen accep teren dat adviezen niet volmaakt zijn, dat in vele gevallen, bij voorbeeld bij de voorbereiding van plannen, zaken niet tot op de bodem kunnen worden uitgezocht. De bestuurders geven aan het advieswerk en de planvoorberei ding richting, soms veel, ook wel eens (te) weinig: tTMaak maar een goed plan ltT Het is goed als de planologisch adviseur weet heeft van het gewicht van een en ander voor de bestuurder en de beleidsrelevantie van ontwikkelingen en activiteiten tijdig kan peilen. Desondanks dient hij vakman-adviseur te blijven. Tenslotte, de veelheid van belangen, de uiteenlopende kennis en kwaliteit van betrokkenen, vragen van de provinciale planoloog het vermogen zich in te kunnen leven in andere denkrichtingen, bijvoorbeeld: - vanuit rijks- en gemeentelijk niveau - vanuit niet-overheids instellingen: bedrijfsleven, particulieren uit de verschillende bevolkingsgroepen - vanuit andere planologische opleidingsrichtingen. Hij moet ideeën kunnen oppakken, op hun waarde weten te schat ten, en ze kunnen integreren met zijn eigen bijdragen. Meer dan andere provinciale ambtenaren moet een planoloog in team- en in groepsverband kunnen werken. 5. De opleiding tot planologisch gespecialiseerd geodetisch ingenieur en het provinciale plano logische werk Bij de Geodesie-studie kan onderscheid worden gemaakt in (zie Afdeling der Geodesie, 1979) -de basisopleiding, 3j aar - de eindstudie, hier de eindstudie planologisch-administra- tieve geodesie. 235

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 236