dan doorgaans van een geodetisch ingenieur wordt verwacht. Hoewel in de opleiding planologisch gespecialiseerd, is de g. i. geen sector-specialist in de gebruikelijke zin: voor milieu, re creatie, verkeer enz. Het vakkenpakket legt de basis voor ande re bekwaamheden: - de landmeetkundig-technische ondergrond: wie de studierich ting voor g. i. kiest en afrondt moet "exact" zijn ingesteld. Hij /zij moet tevens iemand zijn die, zo nodig, tot consequente kwantitatieve uitwerking van opdrachten in staat is. Studies en publikaties van geodeten die op planologisch of aanverwant terrein bezig zijn bevestigen dit, zie bijvoorbeeld Nicolai, 1971. - Een vak als recht-geodesie in de planologische-administratieve eindstudie kan in combinatie met vastgoedsystemen en land huishoudkunde van veel nut zijn bij het moderne, meer uitvoe- ringsgerichte ruimtelijk beleid van de provincie. Daarvan kan uiteraard in de eerste plaats gebruik worden gemaakt bij de streekplan voorbereiding. Recht-geodesie kan ook voor toet sing en begeleiding van plannen van betekenis zijn, bijvoor beeld bij ruilverkavelings- en bestemmingsplannen. De ge noemde vakkencombinatie kan tevens een aanbeveling zijn voor brugfuncties. - de kartografische vakken: in de huidige planologische plannen makerij in Nederland worden de mogelijkheden van de karto grafische weergave van het beleid vaak onvoldoende benut. Dit geldt ook voor streekplankaarten en andere kaarten voor het provinciaal ruimtelijke beleid. Misschien is men op dit punt ,te terughoudend omdat aan een kaart (ten onrechte) het begrip "eindplanning" verbonden wordt. Kaarten kunnen evenwel, dik wijls overzichtelijker dan dikke rapporten, het ruimtelijk be leid in een geïntegreerde vorm bijeenbrengen. Bij de geodeten is op dit gebied in elk geval een goede basis kennis aanwezig (kartografie). - in de gedachten over veranderingen in het eindstudieprogram- ma vallen in de eerste plaats op de uitbreiding ten aanzien van de vastgoedregistratie en de grondboekhouding, (bij het kadas ter een al vanouds bestaande geodetische activiteit), kennis die bij de te ontwikkelen informatievoorzienihg en planbewaking in praktijk kan worden gebracht. - Eveneens bij de tijd is de mogelijke toevoeging van waardebe paling van onroerend goed in het eindstudie-pakket. Met een aantal andere vakken geven deze vakken een overzicht over verschillende sectoren (brugfuncties). Een dergelijke combi natie van vakken komt in andere universitaire opleidingen niet voor. Met "economie grondgebruik" kan deze kennis ook wor den benut voor de bepaling van de uitvoeringsmogelijkheden van streekplannen. 237

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 238