geheimhouding van vroeger. Ja, de geheimhouding was een serieuze zaak waarmee niet ge spot kon worden. Dat ervoer ik zelf een keer kort nadat ik in 1952 in dienst getreden was. De matrixrekening was in die tijd nog lang geen gemeengoed. Maar ik had mij er min of meer toevallig uitgebreid in verdiept 'en het was dus niet zo bijzonder dat iemand mij opbelde en vroeg TThoe de matrixvermenigvuldiging ook al weer in zijn werk ging". Ik vertelde de nu zo overbekende regel van de rijen maal de ko lommen en voegde er bij wijze van grapje aan toe "maar vertelt U het alstublieft nog niet verder, want het is nog geheimDe toevoeging werd niet als grapje herkend. Overigens later, na 1970, toen een stortvloed van informatie op het personeel en de studenten neerdaalde, deden zich weer ande re problemen voor. Waarschijnlijk ligt ook hier de waarheid in het midden. 4. Hoogtepunten Het is niet gemakkelijk om aan te geven wat in de afgelopen der tig jaren bij de afdeling geodesie hoogtepunten waren in het on derwijs en onderzoek. Zelfs in zoTn klein bont gezelschap is het immers niet ondenkbaar dat hetgeen door de een als een hoogte punt wordt gekenmerkt door de ander juist helemaal niet als zo danig wordt ervaren. Dat is een verschijnsel dat zich altijd voordoet wanneer binnen een groep mensen ieder voor zich aan iets werkt. Om mijn verhaal niet te lang te maken heb ik slechts drie belangrijke gebeurtenissen gekozen waarbij ik mij heb laten leiden door de interesse of de betrokkenheid die ik zelf bij de gebeurtenissen had. Ik zei U al dat mijn verhaal een subjectief karakter heeft. Een hoogtepunt was in 1955 het gereedkomen van de Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. De afde ling, met name professor Baarda, leverde het leeuwenaandeel aan de totstandkoming van dit lijvige boekwerk. Niet alleen ston den nu alle zaken betreffende de toenmalige kennis van de punts- bepaling op een rijtje, maar bovendien werd een nieuwe basis gelegd voor een verdere, diepgaande ontwikkeling van dat vak. Een andere belangrijke gebeurtenis waarbij de afdeling nauw be trokken was, was het negende congres van de TFédération Inter nationale des Géomètres1, dat in 1958 in Delft en Scheveningen gehouden werd. Het gebouw aan de Kanaalweg was uiteraard niet geschikt voor het houden van een congres, maar er was gast vrijheid gevonden in het toen nog spiksplinternieuwe gebouw voor Werktuigbouwkunde aan de Mekelweg. De gehele geodesiege- meenschap was bij het gebeuren betrokken en er was een onge kende aktiviteit en levendigheid binnen de afdeling. Er was een 22

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 23