Bij deze gedachte kunnen vanuit het p.p.d.-werk kanttekeningen worden geplaatst. In de wetenschappelijke advisering van het ruimtelijke beleid moet gedifferentieerde en gekwalificeerde in breng gegarandeerd zijn, evenzeer als het overzicht over ver schillende sectoren en over de relatie tussen de verschillende stadia in de plannings-processen. Daarbij biedt de geodetisch- planologische opleiding, zeker na realisering van de uitbreiding van het eindstudie-vakkenpakket, een zeer bijzondere combina tie van kennis velden. Ten opzichte van civiel-technisch en (ste- de)bouwkundig opgeleide planologen valt daarbij met name de juridische scholing van de geodeet op. De typische kenmerken van het vakkenpakket voor een geodetisch-planologisch ingenieur dienen niet te verwateren. Versterking moet in de eerste plaats aansluitend op deze kenmerken plaatsvinden. Algemene verbre ding van het planologische vakkenpakket zou kunnen worden be perkt tot de mogelijkheid een enkel landmeetkundig-technisch keuzevak in de eindstudie te vervangen door een vak van een der andere Delftse planologische studies. Ook de relatie met de Wageningse planologische studie moet hier worden genoemd. Verschillende vakken van de huidige geodeti sche opleiding liggen in de landinrichtingssfeer. Hierover kun nen twee uiteenlopende opmerkingen worden gemaakt. In de eerste plaats zou, naast de sterk in de opleiding vertegen woordigde sectoren in het landelijk gebied, het vakkenpakket voor het bebouwde gebied, en met name de stadsvernieuwing, waaraan in enkele vakken reeds aandacht wordt gegeven, kunnen worden uitgebreid. In de sfeer van de vastgoedopleiding moet dit zeer wel mogelijk zijn. De tweede opmerking betreft de al vele jaren bestaande ingewik kelde problematiek in het landelijk gebied, in het bijzonder voor de verhouding natuur, landschap en landbouw. Dit zijn sectoren waar de provincie intensief mee te maken heeft zowel bij de plan voorbereiding, het overleg, als in de uitvoering. Men zou kun nen overwegen in hoeverre vakken als natuur en landschap, die thans facultatief zijn te volgen op andere Delftse afdelingen, in de eindstudie verder kunnen worden verbonden met een verzwa ring van het economische vakkenpakket. Aansluitend op het geo deten kenmerkende begrip "waardebepaling" zou een en ander zich kunnen concentreren om de waarde van natuurgebieden of - percelen en van landschappelijke elementen, in het kader van veranderingen in het grondgebruik. Tenslotte zou het vak kartografie, dat in hoofdzaak vanuit de landmeetkundig-technische invalshoek wordt behandeld, in de eindstudie meer naar het planologische vlak kunnen worden ge specialiseerd. Daartoe moeten ook kartografische registratie systemen worden gerekend. 239

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 240