DE GEODETISCH INGENIEUR BIJ EEN GEMEENTELIJKE LANDMEETKUNDIGE AFDELING ir. A.H.A. Grootvelt A. HA. Grootvelt is hoofd van de afdeling landmeten en kartogra- fie van de gemeente Utrecht 1. Inleiding Binnen de meeste gemeenten in Nederland worden regelmatig op enigerlei wijze landmeetkundige en topografische werkzaamheden verricht. Deze aktiviteiten, die van gemeente tot gemeente in om vang en kwaliteit verschillen, vervullen een funktie in het ruime kader van planning, inrichting en beheer. De wijze waarop in deze gemeentelijke behoefte wordt voorzien is zowel afhankelijk van de grootte van de gemeente, (aantal inwo ners, bebouwingsgraad) alsmede van de problematiek, waarvoor zij zich op het gebied van wonen, werken, verkeer en rekreatie ge plaatst ziet. Zo beschikken de grotere gemeenten over een eigen landmeetkundige afdeling in tegenstelling tot de kleinere gemeen ten, die in dit verband op ingenieursbureaus zijn aangewezen. De geodesie/landmeetkunde heeft de laatste 10 tot 15 jaar, mede onder invloed van ontwikkelingen binnen de elektronika, een grote vlucht genomen. Dit heeft geleid tot vergaande mogelijkheden op het gebied van automatisering van registratie- en reproduktiepro- cessen en registratief beheer. Deze ontwikkelingen hebben bij di verse gemeenten geleid tot het opstarten van landmeetkundige au- tomatiseringsaktiviteiten. De mate waarin verschilt ook hier van gemeente tot gemeente. Op grond van deze verscheidenheid is het niet mogelijk een homo geen beeld van de landmeetkundige/kartografische bedrijvigheid binnen de Nederlandse gemeenten te schetsen. Deze bijdrage dient derhalve in de kontekst van de taak, de mogelijkheden en het be leid van de gemeente Utrecht te worden geplaatst. In het eerste geval wordt -specifiek- de werkomgeving geken schetst, terwijl in paragraaf 4 de taak van de geodetisch ingenieur wordt belicht. Vervolgens wordt in paragraaf 5 een beschouwing gewijd aan de geodetische opleiding in relatie met de praktijk. Tot slot wordt verwezen naar informatie, bestaande uit interne ambte lijke notities en rapportages. De gemeente Utrecht is met een inwonersaantal van 240. 000 na Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de vierde gemeente van Ne derland. 241

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 242