De totale oppervlakte van de gemeente bedraagt 5.600 ha, welke grotendeels is bebouwd. Door haar centrale ligging wordt de stad Utrecht door rijkswegen omsloten en vormt zij een knooppunt in het spoorwegennet, (bijlage I) Stedebouwkundig kent de stad globaal drie niveaus: - de oude kern binnen de singels, het Beschermd Stadsgezicht, - de schil rond de oude kern, de negentiende-eeuwse wijken, zo als Witte Vrouwen, Daalse Buurt, Pijlsweerd, Abstede enz. - de wijken uit de twintigste eeuw, waarvan de bekendste zijn: Hoograven, Kanaleneiland, Overvecht, Rijnsweerd en Lunetten. Een bekende stedebouwkundige ingreep van de jaren zestig en ze ventig is de bouw van het overdekte winkelcentrum *Hoog-Catha- rijne1 in het centrum. Naast dat Utrecht de hoofdstad van de provincie is, is ze tevens universiteitsstad en jaarbeursstad. De gemeente wordt bestuurd door de gemeenteraad en het Colle ge van B. en W. welke resp. bestaan uit 45 en 8 leden. De totale jaarlijkse begroting van de gemeente bedraagt 1. 8 mil jard gulden en het ambtelijk apparaat omvat 6. 000 medewerkers. In grote lijnen wordt de ambtelijke organisatie gevormd door de sekretarie (beleid) en de diensten en bedrijven die belast zijn met de uitvoering. Binnen deze organisatie komen op velerlei gebied landmeetkundi ge en kartografische werkzaamheden voor. Deze worden in hoofd zaak centraal uitgevoerd door de afdeling Landmeten en Kartogra- fie van de Dienst voor Ruimtelijke Ordening van de dienstenstruk- tuur R. O. V. U. Deze Dienst bestaat verder uit de afdelingen On derzoek, Stedebouw en Verkeer, en het Grondbedrijf. De afdeling Landmeten en Kartografie heeft ongeveer 40 medewerkers. Door de omvang van de huidige werkzaamheden is de afdeling genood zaakt een belangrijk deel van haar werkzaamheden, met name ba- siskaartvervaardiging, aan ingenieursbureaus uit te besteden. 2. Taak De taak van de afdeling Landmeten en Kartografie is voor 100 pro cent dienstverlenend en kan men in vier hoofdgroepen indelen: 2a.Het verstrekken van informatie en adviezen Dagelijks verstrekt de afdeling informatie en adviezen aan belang hebbenden met betrekking tot de ligging en aard van objekten. Dit geschiedt voornamelijk in de vorm van inzage en uitgifte van topografische kaarten en luchtfoto® s. Voorbijgaande aan de vermenigvuldiging en distributie van de kaar ten door de gebruiker, hebben deze kaarten en informatie onder meer een funktie in: 242

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 243