Dit geldt ook voor de behoefte aan topografische informatie. Im mers, vele processen op het gebied van planning, inrichting en beheer zijn gericht op de ruimte en worden hierdoor gelimiteerd. Goede - topografische - informatie van die ruimte is derhalve mede in verband met genoemde onderlinge afstemming onontbeer lijk. De laatste jaren neemt de behoefte aan topografische informatie ook binnen de gemeente Utrecht toe Enerzijds wordt dit veroorzaakt door de aksentverschuiving bin nen de ruimtelijke ordening en anderzijds door de ontwikkelingen rond het vastgoedsysteem, als onderdeel van het S. O. A. G.het Basisplan voor de Gemeentelijke Automatisering. Waar vroeger het aksent van de werkzaamheden van de Dienst voor Ruimtelijke Ordening voornamelijk gericht was op het maken van bestem mingsplannen voor de buitengebieden (nieuwe woonwijken), kon- sentreren de werkzaamheden zich thans op de bebouwde kom. Met name geldt dit voor de oude binnenstad en de negentiende eeuwse wijken. Van deze gebieden is namelijk onvolledig kaart materiaal aanwezig. Destijds zijn er kaarten vervaardigd waarop, door de hoge kos ten en technische moeilijkheden daaraan verbonden, slechts de openbare weg is afgebeeld. Bovendien is dit materiaal sterk verouderd als gevolg van de veelvuldige wijzigingen in de bebouwde omgeving van deze stads delen. De kadastrale kaarten van deze gebieden zijn niet hermeten en geven onvoldoende de bebouwing weer. Om bestemmingsplannen te kunnen maken dient men, eveneens in verband met de besluitvorming (inspraak), over goed kaart materiaal te beschikken. Parallel hiermee lopen de ontwikke lingen rond het vastgoedsysteem. Met dit systeem wordt beoogd bestaande grafische vastgoed-sy stemen te verbeteren en te automatiseren Hierdoor wordt de vastgoedinformatie sneller en selektiever toegankelijk en kan zij worden gekoppeld aan andere informatie systemen. Deze nog te realiseren koppelingen kunnen met be hulp van de thematische kartografie leiden tot bestuursinforma tie op het gebied van wonen, werken en rekreatie, maar daar naast ook van belang zijn in het sturen van processen ten aan zien van stedelijke planning, inrichting en beheer. 248 Enquête topografische informatiebehoefte 1979. Notitie Topografie en Leidingen, d. d. 18-08-1978.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 249