Momenteel beschikt de afdeling over drie Reg-Elta*s van Zeiss, waarmee het mogelijk is automatisch op ponsband waarnemingen en koderingen ten behoeve van puntbepaling, detailmeting en te kenen te registreren. De verwerking tot kaart vindt automatisch plaats via komputer en plotter. In dit verband is er ook een systeem voor het automatisch regi streren en verwerken van (ondergrondse) leidinggegevens ont wikkeld, dat reeds enige jaren in gebruik is. Ook voor wat betreft de luchtfotogrammetrie vindt de detailme ting (uitwerking) in de stereo-modellen digitaal plaats. Voor een gedetailleerd inzicht in deze processen, in vergelijking met het klassiek proces van stedelijke basiskaartvervaardiging, zij ver wezen naar het schema op bijlage III. Naast deze operationele schaalvergroting van het registratie en (deels!reproduktieproces houdt de afdeling zich bezig met het onderzoek naar het volledig automatisch vervaardigen van de to pografische kaart (groot- en kleinschalig). Dit geschiedt met behulp van Grafisch Interaktieve systemen, in dit geval M. en S. Computing Systems. Doel van het onderzoek is tweeledig, te weten: - kan het? - wat kost het? Inmiddels is gebleken, dat het met behulp van dit systeem moge lijk is Reg-Elta metingen, bestaande veldwerkgegevens (schaal 1 1 ten behoeve van de data-bank voor vaste punten zoals bebou wing) en fotogrammetrische gegevens te mengen om vervolgens aan de hand van de terrestrische naverkenning met kennis van menu-technieken tot een volwaardig topografisch beeld te komen. Het aldus verkregen bestand is snel en selektief toegankelijk (ge wenste schaal en inhoud), omdat de topografische basisgegevens in zogenaamde lagen zijn ondergebracht. Bijlage II geeft een beeld van de basiskaart van Utrecht, die vol ledig op deze wijze tot stand is gekomen. Momenteel houdt de afdeling zich in het kader van haar nieuwe taakveld bezig met: - een organisatorische aanpassing - uitbreiding personeel Daarnaast worden er nog harde gegevens verzameld inzake de kosten van automatisering met betrekking tot: - personeel - apparatuur - ruimte 4.Inbreng geodetisch ingenieur In Nederland zijn weinig geodeten werkzaam bij een afdeling Landmeten en Kartografie van een gemeente. 251

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 252