en intern: - de direktie - de afdeling personeelszaken - de afdeling voor bedrijfsvoering - de medewerkers van de afdeling Landmeten en Kartografie Tot slot zij vermeld dat hij, zoals in deze tijd van multi-discipli- naire besluitvorming gebruikelijk, deelneemt aan (regionale) werk groepen, kommissie, stafvergaderingen, enzovoort. 5. Beschouwing In de doelstelling van dit lustrumboek past een beschouwing over de geodetisch ingenieur in relatie tot de praktijk. Uit de aktiviteiten op onderwijsgebied aan de T. H. (geodesie) blijkt, dat dit onderwerp van diskussie is. In paragraaf 3 van deze bijdrage zijn in het kort enige ontwikke lingen aangegeven, die ten grondslag liggen aan de stijgende be hoefte aan informatie binnen ons maatschappelijk bestel. Naast in formatie op het gebied van ekonomie, het verkeer, de bevolking, het wonen enz.neemt ook de voor de geodeet belangrijke behoef te aan meetkundige informatie en de daaraan gekoppelde gegevens toe. Deze toename schept in het kader van de werkgelegenheid ruime en nieuwe mogelijkheden. Specifiek geldt dit voor het ontwerpen, beheren, verbeteren en vooral hanteren van vastgoedsystemen. Binnen het proces van meetkundige informatievoorziening neemt de geodeet van oudsher een klassieke positie in. Moeilijker lijkt het bij het verzamelen en hanteren van gegevens, die aan de meetkundige informatie zijn gekoppeld. Enerzijds dateert dit arbeidsterrein van de laatste tijd en is voort durend in beweging daarbij doch anderzijds wordt dit momenteel in belangrijke mate bestreken door andere disciplines, zoals juristen, ekonomen, planologen, enz. Gezien zijn technisch-mathematische en planologisch-juridische kennis lijkt de geodeet geschikt om binnen dit groeiende arbeids veld een eigen plaats te kunnen innemen. Om echter zijn hiertoe opgedane kennis van de planologische geo desie en de vastgoedgeodesie te kunnen effektueren, zal hij zich mede moeten richten op daartoe vereiste vaardigheden rond het management, de (overheids)organisatie en de (overheids)financi'ên. Immers in de praktijk gaat het naast de geodetische vraagstukken veelvuldig om financi'éle en organisatorische problemen, die om een oplossing vragen. De geodetisch ingenieur heeft hierin een sturende, regelende en strukturerende taak. 253

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 254