ingezien. De vele gemeentelijke landmeetkundige diensten bewij zen dit. Ook is het aantal bureaus dat zich met landmeetkunde bezighoudt danig toegenomen. Waren er in 1950 slechts vier op de TmarktT opererende ondernemingen, thans vermeldt de adreslijst van af gestudeerde H.T.S. Ters landmeetkunde zoTn twintig bedrijven waar het vak door derden wordt bedreven. Daarbij dient te worden aangetekend dat er nog steeds volop werkgelegenheid in ons vakgebied is. Vermoedelijk is deze loop der dingen een andere geweest dan in 1934 het geval was. Van het twintigtal bedrijven heeft minstens de helft een breder werkterrein dan alleen de landmeetkunde. Mijns inziens is dat ook beter. ZoTn bedrijf is daardoor minder kwetsbaar en de landmeters zijn TTvan huis uit" gewend om met mensen uit andere vakgebieden samen te werken. Ook kunnen de indirecte, dat wil zeggen niet rechtstreeks aan werken toe te rekenen, zogenaamde "overheadkosten" bij de grotere op een breed terrein werkzame bureaus relatief lager liggen dan bij de kleinere eenzijdig opererende bureaus. 3. De geodeet als ondernemer Het doel van de onderneming waarin de geodeet werkt zal zijn omschreven in een weinig zeggend en tot niets bindend artikel in de statuten. De statutaire doelomschrijving is eerst dan geslaagd als men er vele kanten mee uit kan. Over het feitelijke doel van de onderneming wordt al jarenlang gestreden. Meer categoriën van betrokkenen oefenen invloed uit op belang rijke beleidsbeslissingen. Naast commissarissen en directie zijn het de kapitaalverschaffers, de werknemers, de afnemers van producten en/of diensten en de overheidsinstanties namens de gemeenschap die allemaal het recht opeisen om zich met het ondernemingsbeleid en dus de ondernemingsdoelstellingen te be moeien. Dit leidt tot een doelstellingsformulering die als volgt kan lui den: De onderneming heeft tot doel het voorzien in bepaalde behoeften van bepaalde afnemers via de voortbrenging van goederen en diensten en zal bij de realisering van deze doelstelling er naar streven zoveel mogelijk rekening te houden met de belangen c.q. de eigen doelstellingen van betrokkenen. Voor wat betreft die eigen behoeften van betrokkenen zullen er steeds tegenstellingen blijven bestaan die niet eenvoudig oplos baar zijn. De juiste verdeling van het ondernemingsinkomen over de daarvoor in aanmerking komende betrokkenen is zoTn 266

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 267