schier onoplosbaar probleem. Bovendien is een verschuiving van materiële naar immateriële behoeften gaande. Na het streven naar een bestaansminimum en betere arbeidsomstandigheden in het verleden verlangt men thans arbeidsvoldoening en ontplooiingsmogelijkheden. Handhaving van de werkgelegenheid heeft bij de huidige werke loosheid zowel bij de medewerkers en hun vakorganisaties als de overheid de grootste aandacht. Dit kan het investeren in arbeids besparende apparatuur belemmeren en daardoor een efficiënte werkwijze in de weg staan. Voorwaarden voor continuiteit van de onderneming blijven ech ter voldoende omzet en winst maken. Daartoe moet worden in gespeeld op de behoeften van de afnemers "markt"). De kunst van het ondernemen wordt wel als volgt beschreven: - onderkennen van de behoeften van potentiële afnemers; - schatten van de omvang van de behoeften; - creëren van een organisatie die kwalitatief goede producten en diensten tegen aanvaardbare prijzen levert; - investeren van arbeid en kapitaal ter realisering van de nood zakelijke voortbrengingsprocessen. Als zoTn organisatie van de grond gebracht is, ontstaat het con- tinuïteitsprobleëm. Zorg voor de continuiteit is de voornaamste zorg voor een ondernemer. Hij dient zich steeds af te vragen of: - zijn producten en diensten nog voldoen aan de behoeften van de afnemers; - er veranderingen in de markt gaande zijn; - zijn concurrenten hem bedreigen door de introductie van nieu we producten, de wijze van dienstverlening, de prijsstelling of anderszins. De ondernemer moet creatief zijn om niet achter te raken bij zijn concurrenten. De snelle technische ontwikkeling en de aan zienlijke sociale, economische en culturele veranderingen be dreigen sterker dan voorheen de continuiteit van de onderneming. Een onderneming kan alleen blijven bestaan als zij zich voortdu rend weet aan te passen aan de zich wijzigende omstandigheden. 4. De geodetische markt De geodetische markt wordt gevormd door het totaal van geode tische activiteiten. Voor ons land kunnen wij haar opsplitsen in een "gebonden" en een "vrije" markt. Op deze markten zien wij de specialisten-uitvoerders opereren ten behoeve van de opdrachtgevers-gebruikers. Tot de Tgebonden markt1 rekenen wij de geodetische activiteiten 267

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 268