die instanties en bedrijven zelf ondernemen om in hun geodeti sche behoeften te voorzien. Meestal wordt daartoe binnen de or ganisatie een gespecialiseerde afdeling of dienst geformeerd. Voorbeelden zijn de landmeetkundige diensten van het Kadaster, de Rijkswaterstaat, provincies, gemeenten en bedrijven. In tijden van een te gering werkaanbod vanuit de eigen organisa tie kan de dienstverlening van zoTn gespecialiseerde eenheid zich op de Tvrije markt1 gaan richten. Van Steenis spreekt in 1950 zijn afkeuring uit over dit verschijnsel. Of dit verwijt ter harte is genomen weet ik niet, wel is de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in de zeventiger jaren in toenemende mate werkzaamheden gaan uitbesteden. Overigens geldt dit ook voor vele andere overheidsdiensten. De Tvrije markt1 omvat het totale aanbod van aan derden uitbe stede geodetische werkzaamheden en vormt daardoor het com plement van de gebonden markt. Opdrachtgevers zijn overheids instanties, semi-overheidsinstellingen en bedrijven. Voor een deel voeren deze diensten ook zelf geodetisch werk uit en bewe gen zich daardoor tevens op de gebonden markt. Opdrachtgevers van geodetisch werk zijn onder andere: - Rijksdiensten als: het Kadaster, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, de Landinrichtingsdienst en Staatsbosbeheer, de Babov en de Ge nie. - Overheidsbedrijven en -deelnemingen als: P.T.T., Nederlandse Spoorwegen, D.S.M. en de Nederlandse Gasunie. - Provinciale diensten en bedrijven als: provinciale waterstaten en provinciale nutsbedrijven voor electriciteit, water en gas. - Lagere overheidsinstanties als: gemeenten, waterschappen, recreatieschappen, gemeentelijke nutsbedrijven en diensten van openbare werken, grondbedrijven en landmeetkundige dien sten. - Particuliere ondernemingen als: aannemings maatschappij en voor de bouw-, utiliteits-, wegen-, spoor- en waterbouw, mijnbouwondernemingen, industrieën, projectontwikkelings maatschappijen, architecten- en stedebouwkundige bureaus, ingenieurs- en adviesbureaus. De omvang van de Tgebonden markt1 laat zich niet eenvoudig be palen, daar het aantal werkers in ons vakgebied niet bekend is. De Tvrije marktT raam ik momenteel tussen de 36 en 48 miljoen gulden door uit te gaan van 600 800 werkers in de landmeet kunde a f 60.000,-- kosten per jaar. Geen rekening is gehouden met de door het bedrijfsleven af te dragen B. T. W. Momenteel opereren op de Tvrije markt1 ruim 20 ingenieurs- en adviesbureaus, landmeetkundige bureaus, diensten van aanne mingsmaatschappijen en luchtkaarteringsbedrijven. 268

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 269