5. Uitbesteden of zelf doen De analyse van de geodetische markt maakt duidelijk dat de om vang van de Tvrije markt* voornamelijk wordt bepaald door de wijze waarop het vraagstuk Tuitbesteden of zelf doen1 door de di verse diensten en bedrijven wordt benaderd. Over het uitbesteden van werkzaamheden is in november 1978 in de Aula van de Technische Hogeschool te Delft door de Neder landse Vereniging van Gemeenten een studiedag belegd. Voor- en nadelen worden genoemd en Ing. K. J. van Velzen - manage ment adviseur van de vereniging - ondernam, naar ik meen voor de eerste maal in ons land, een poging om het fenomeen uitbe steden een plaats te geven binnen de totale werksituatie. Als voordelen van uitbesteden noemt hij: - geen uitbreiding van personeel en materieel nodig bij uitbeste den van werkzaamheden; - opvangen van piekbelasting is gemakkelijker; - flexibeler opereren wordt mogelijk, men kan bijvoorbeeld soe peler inspelen op nieuwe tijdelijke subsidiemaatregelen; - de eenvoud in de eigen organisatie kan behouden blijven; - het in concurrentie uitbesteden kan prijsverlagend werken; - het commercieel denken in de eigen dienst wordt bij uitbeste den bevorderd; - de kosten kunnen bij uitbesteden in het algemeen beter worden beheerst; - zonodig kan een grotere deskundigheid worden aangetrokken. Daartegenover maakt hij melding van onderstaande nadelen: - men doet minder zelf en wordt daardoor mogelijk afhankelijk van derden; - men moet TderdenT instrueren op een tijdstip dat directe actie is geboden; - uitbesteed werk moet ook worden gecontroleerd; - bij kartelvorming kan het prijsvoordeel van in concurrentie uitbesteed werk verloren gaan; - het sociaal beleid van de overheid kan in strijd zijn met het afstoten van werkzaamheden; - begeleiding van aangetrokken expertise kan problemen geven. Voorts wordt het van belang geacht bepaalde kerntaken van uit besteding uit te sluiten. Ter bescherming van eigen personele belangen kan het nodig zijn spelregels aan extern personeel op te leggen. Ten behoeve van een goed inzicht in de kosten van uitbesteding dient men over goede eigen nacalculatiecijfers te beschikken. In het geval zich tijdens de rit wijzigingen in de te verrichten werkzaamhe den voordoen moet het duidelijk zijn hoe betrokken partijen die nen te handelen. 269

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 270