De vervaardiging en bij houding van de grootschalige basiskaart van Nederland is in de tweede helft van de zeventiger jaren op gang gebracht. Geadviseerd door de centrale kaarteringsraad en Provinciale kaarteringscommissies coördineert het Kadaster de aanmaak en de bij houding van dit kaartmateriaal. Nog steeds wordt echter min of meer projectmatig volgens het MprofijtbeginselM gewerkt. In de provincies Friesland en Brabant zijn reeds omvangrijke gebieden gekaarteerd. Sommige particuliere bureaus zijn actief bij het entameren en realiseren van deze projecten. Niet onvermeld mag blijven de tijdelijke assistentieverlening van landmeetkundige aard aan diensten en bedrijven. In vele geval len worden door tijdelijke piekbelasting veroorzaakte capaci teitsproblemen bij een landmeetkundige dienst opgevangen door geschikt personeel voor een bepaalde periode in te huren. 7. De benadering van de geodetische markt Voor het succesvol opereren op de vrije markt moeten onderne mers hun bedrijven in een goede en passende marktpositie ma noeuvreren. Daartoe hanteren zij wel de elementen van de Marketing-mix: product, prijs, promotie en acquisitie. Het product in de vrije geodetische markt is dikwijls !maatwerk!. Vaak is het nodig eerst het probleem van de opdrachtgever te identificeren en liefst tesamen met de opdrachtgever tot de probleemstelling te komen. Vervolgens kunnen dan oplossingen worden voorgesteld, die enerzijds de technische- en financiële zaken en anderzijds het werkschema en de leveringstijden behelzen. In het geode tisch ondernemen komt het handhaven van goede kwaliteit en prima service op de eerste plaats. De kwaliteit van het product of de dienstverlening hangt in belangrijke mate af van de des kundigheid van het personeel en het ter beschikking staande in strumentarium. Nauwkeurigheid en betrouwbaarheid zijn in de geodesie basis begrippen. Kwaliteitsbewaking en nazorg zijn daarom van es sentiële betekenis in de onderneming die geodetische diensten aanbiedt. Optimale dienstverlening verlangt optimale combinatie mogelijkheden uit een breed assortiment van technieken, erva ring en instrumentatie. Ook de prijsvorming is een belangrijk instrument. Vanopdracht- geverszijde handelt men steeds prijsbewuster. De prijs voor geodetisch werk bestaat nog steeds voor het grootste deel uit personeelskosten. Een kleiner gedeelte wordt gevormd door reis- en verblijfkosten, kosten instrumentarium, huisvestings kosten en overheadkosten. Een goede beheersing van deze kosten 271

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 272