is dan ook van levensbelang voor de onderneming. Promotie en acquisitie geschiedt in de geodetische markt veelal door adver teren in vakbladen, het verstrekken van folders en brochures met informatie over producten, dienstverlening en bedrijf, het deelnemen aan tentoonstellingen op congressen en het organise ren van studie- en demonstratiedagen. Veel toepassing vindt de persoonlijke verkoopmethode, het bezoeken van potentiële op drachtgevers voor het aanbieden van diensten. 8. De taak van de geodeet bij een ingenieursbureau Na deze schets van enkele facetten van de geodetische markt wil ik besluiten met het maken van enige opmerkingen over de taak van een geodeet bij een ingenieursbureau of landmeetkundig ad viesbureau. Na een inwerkperiode van enige jaren (drie tot vijf jaar), waar in hij aan een grote verscheidenheid van projecten heeft meege werkt om de zo belangrijke praktijkervaring op te doen, komt het moment dat hij een min of meer zelfstandige leidinggevende functie gaat uitoefenen. In deze functie zal hij contacten met op drachtgevers onderhouden en prijsaanbiedingen opmaken. Daar voor zijn een goed ontwikkelde vakkennis en commerciële kwali teiten vereist. Daar het landmeetkundige werk in de regel niet voldoende gespecificeerd wordt aangeboden is het zijn taak om een zuivere probleemanalyse te maken en na afweging van mo gelijke alternatieven de meeste gerede aanpak voor te stellen, waarbij zowel aan kwalitatieve als aan financiële aspecten aan dacht is gegeven. Hij moet in staat zijn de voorstellen zonodig nader toe te lichten en te verdedigen. Na opdrachtverlening zal hij het hem toege voegde personeel instrueren, begeleiden en controleren. Het be lang van het op de juiste wijze omgaan met medewerkers spreekt voor zich. Rapportering aan de opdrachtgever en de bedrijfslei ding zal stipt volgens gemaakte afspraken moeten gebeuren. Voortdurend zal hij aandacht moeten geven aan de ontwikkeling van de kosten. Van belang is hierbij het signaleren van meer- en minderwerk, het rapporteren, bespreken en afrekenen. Aan de geodeet in het bedrijf zullen dan ook, evenals in 1934 de Directeur-Generaal van Financiën stelde, eisen van persoonlij ke en zakelijke aard worden gesteld. Kort samenvattend moet de geodeet in het bedrijf een goed vak man zijn, opdat hij de wensen van zijn cliënt op de juiste wijze interpreteert en zijn adviezen en voorstellen zijn afgestemd op de werkelijke behoeften van zijn cliënt. Dit leidt in een aantal gevallen tot de ontwikkeling van nieuwe producten of vormen van dienstverlening. 272

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 273