GEODETISCHE WERKZAAMHEDEN TEN BEHOEVE VAN DE OFFSHORE - INDUSTRIE ir. B.H. van Grafhorst B.H. van Grafhorstsinds kort werkzaam bij Shellschrijft over zijn werkzaamheden bij Intersite Surveys 1. Inleiding In dit artikel maakt de schrijver gebruik van zijn ervaringen, op gedaan bij zijn werkzaamheden voor een particulier "plaatsbepa- lingsM bedrijf, waarvan hij tot voor kort deel uitmaakte. Dit type bedrijf, waarvan er een aantal in Nederland bestaan, le vert (plaatsbepalings) apparatuur op tijdelijke basis en verleent diensten aan instellingen die buitengaats (offshore) activiteiten ontplooien. Dit zijn vooral oliemaatschappijen, maar ook con structie bedrijven en, in mindere mate, overheidsinstanties ma ken voor hun offshore activiteiten gebruik van particuliere be drijven. Het dienst verlenende aspect bestaat vooral uit: - het leveren van personeel coor de bediening van het verhuurde instrumentarium; - het presenteren van de verzamelde gegevens in de vorm van een rapport of kaarten; - het adviseren bij de keuze van apparatuur, meetopzet en uit voering. Een in Nederland gevestigde instelling zal zich in de eerste plaats richten op de Noordzee. In dit gebied zijn de activiteiten enorm toegenomen en de daar werkzame bedrijven hebben in de afgelopen jaren een schat aan ervaring opgedaan bij het ontwik kelen van nieuwe methoden en technieken. Sinds de meest recen te oliecrisis is het zoeken naar olie of in produktie brengen van reeds gevonden velden over de gehele wereld toegenomen. Van de in de Noordzee verkregen expertise wordt ruimschoots ge bruik gemaakt en men treft de Nederlandse plaatsbepalings be drijven nu ook aan in alle werelddelen. De plaats, die de geodeet in dit gebeuren heeft, is niet vanzelf sprekend. Het plaatsbepalen, verzamelen en verwerken van meetgegevens is voor de geodeet een vertrouwde situatie. Nieuw voor hem is echter de dynamische werkomgeving (meten vanaf een bewegend schip in plaats van een statische landopstelling) en ook in zekere mate de methode van meten en verwerken (groten deels electronisch en geautomatiseerd). Hiervoor heeft de geo- 275

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 276