deet reeds de hulp nodig van stuurlieden, electronici en compu ter deskundigen. Gedeeltelijk ook wordt plaatsbepaling en bodemonderzoek gedaan met acoustische methoden, het terrein van physici en geophysici. Het verzamelen en verwerken van golf-, stroom-, getij en ande re gegevens is enerzijds het werk van oceanografen, anderzijds van electronici en computerprogrammeurs. De geodeet kan ech ter een coördinerende rol spelen. Als laatste aspect wordt het commerciële karakter van een parti culier bedrijf genoemd. De taken, waarvoor men zich gesteld ziet variëren van het begroten van een bepaald werk tot het medebepa- len van investeringen, personeelsbestand en financiële haalbaar heid van research projecten. Het hangt van de persoonlijke interesse van de geodeet af, of hij zich wil specialiseren tot plaatsbepalings expert, coördinator tussen de vele disciplines dan wel deelneemt in de algemene be drijfsvoering. 2. Het werkterrein In de inleiding is al aangegeven dat de werkzaamheden zich toe spitsen op het zeegebied, waar de olie industrie actief is. Dit is in het algemeen het continentale plat, d.w.z. dat gedeelte van de zee dat aan land grenst tot op een afstand waar de zee een diepte van 200-300 meter bereikt. Dit kan in sommige gevallen meer dan 300 kilometer van de kust zijn. Zo kan bijvoorbeeld de gehe le Noordzee tot het werkgebied gerekend worden. Voor plaatsbe paling wordt vaak gebruik gemaakt van vaste stations, opgesteld in verschillende omringende landen. Dit heeft consequenties wat betreft coördinaatsystemen en het verkrijgen van toestemming voor zendfrequenties. In nauwere zin behoren tot het werkterrein van de geodeet de vaartuigen die gebruik maken van de opgestelde plaatsbepalings - systemen. Dit zijn onder andere: - schepen voor seismisch onderzoek. Deze schepen varen langs rechte lijnen (5-20 km lang) en zenden op regelmatige afstan den (bijvoorbeeld iedere 25 m) signalen uit, die door in de bo dem liggende lagen worden gereflecteerd en aan boord weer opgevangen worden. De geodeet is rechtstreeks betrokken bij de plaats bepaling en het registreren van positie gegevens, die later tot kaart verwerkt worden. - boorplatforms. Deze moeten op een bepaalde positie gebracht worden, waarbij de gewenste positie het resultaat is van het seismisch onderzoek. De vereiste nauwkeurigheid ligt tussen de 10-50 meter. Wil men echter van het platform gebruik maken om een zender 276

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 277