voor een plaatsbepalingssysteem op te stellen zal de nauwkeu righeid beter moeten zijn. - schepen voor hydrografisch onderzoek. Deze schepen hebben, naast plaatsbepalingsapparatuur, systemen aan boord voor het opmeten en registreren van de zeebodem. Hiertoe behoren het echolood, voor dieptemeting, de sidescan sonar, voor het lo- caliseren van obstakels en het bepalen van de bodemgesteld heid, en de subbottom profiler, voor het bestuderen van de bo venste lagen (0-10 m) van de zeebodem. Hydrografische sche pen worden voor vele doeleinden gebruikt, o.a. voor het in specteren van toekomstige locaties voor boorplatformen en pijpleidingen. - werkschepen. Hiertoe behoren pijpenleggers, hefschepen voor het plaatsen van kleine platforms en baggermaterieel voor het ingraven of bedekken van pijpleidingen. Al deze schepen hebben een of andere vorm van plaatsbepaling nodig. - inspectie schepen. Deze worden gebruikt voor het inspecteren van pijpleidingen en platforms. De apparatuur is grotendeels hetzelfde als voor een hydrografisch schip, maar dan geïnstal leerd in een klein (2 persoons) onderzeebootje. Het plaatsbe- palen hiervan stelt de geodeet voor problemen en de beperkte ruimte en mankracht aan boord vragen om een specifieke op lossing. Het zou te ver gaan om voor ieder geval de mogelijke oplossin gen aan meetmethoden en apparatuur aan te geven. In het geva rieerde werkgebied ziet men zich steeds gesteld voor de vraag 'welke apparatuur waar en hoe te gebruiken. 3. De "klassieke" rol van de geodeet In de inleiding is reeds gezegd dat plaatsbepalen, registreren van meetgegevens én het verwerken hiervan tot kaarten tot het bekende terrein van de geodeet behoren. Op deze taken zal ver der worden ingegaan. Plaatsbepaling op zee wordt grotendeels gedaan met behulp van radio plaatsbepalingsystemen. De keuze van een systeem hangt af van een groot aantal factoren: - de reikwijdte van het systeem - nauwkeurigheid van het systeem - het aantal schepen dat gelijktijdig van het systeem gebruik kan (en moet) maken - de bereikbaarheid van de zendstations - het stroomverbruik en de aanwezigheid van electriciteit - de kosten van het systeem en die van het operationeel houden ervan. 277

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 278