plaats op kantoor. De gegevens van de veldtapes worden overge bracht op een grotere computer. Eventuele correcties op de meetgegevens kunnen aangebracht worden en worden opgebor gen in een Mdata-bankTt. Hiervanuit kunnen de volgende gegevens worden samengesteld: - coördinaatlij sten van scheepsposities - kaarten met scheepsposities - diepte kaarten en profielen - kaarten met gedetecteerde voorwerpen (pijpleidingen) en ob stakels - veranderingen t.a.v. eerdere situaties, bijvoorbeeld veroor zaakt door erosie of aanslibbing. 4. Raakvlakken met andere disciplines De geodeet is niet de enige die op zee metingen verricht. Zo ontmoet hij regelmatig de geofysicus, de oceanograaf en de me teoroloog. Vanuit praktisch oogpunt verleent men diensten aan elkaar. Een aantal voorbeelden waarin zich dit voordoet zal worden beschreven. Reeds eerder zijn genoemd de sidescan-sonar, voor het locali- seren van objecten op de zeebodem en de subbottom profiler, voor detectie onder en in de bodem. Wanneer deze instrumenten worden gebruikt om bijvoorbeeld pijpleidingen op te sporen, kunnen deze worden beschouwd als een verlengstuk van het plaatsbepalingssysteem. De apparatuur kan echter ook worden ingezet voor het bepalen van de bodemgesteldheid en het bepalen van structuren in de bo dem. Dit, gecombineerd met bodemmonsters, maakt het moge lijk om geschikte locaties en ontwerpcriteria voor een platform vast te stellen. In dit soort gevallen is het de geodeet die de gegevens verza melt, terwijl de interpretatie wordt overgelaten aan de geofysi cus. Men moet echter wel inzicht hebben in de eisen en wensen die gesteld worden, om in het veld reeds te kunnen beoordelen of de kwaliteit van de verzamelde gegevens voldoende is, of dat aanvullende metingen nodig zijn. Tijdens de metingen op zee wordt getijde informatie verzameld, nodig om dieptemetingen te kunnen reduceren tot een bepaald niveauvlak. Deze zelfde gegevens kunnen echter ook van belang zijn voor de oceanograaf. Zo gebruikt de geodeet ook een in strument om de temperatuur en het zoutgehalte van het zeewater te bepalen, om hieruit de voortplantingssnelheid van de acousti- sche signalen te kunnen bepalen. Dezelfde gegevens kunnen ge bruikt worden bij de planning voor de aanleg van platforms en pijpen: de gegevens verschaffen inzicht in de mogelijkheid van corrosie. 279

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 280