Andere instrumenten die beide disciplines gezamenlijk gebruiken zijn golf- en stroommeters. Deze instrumenten kunnen enige weken zonder verder toezicht gegevens verzamelen. Wanneer in een bepaald gebied reeds metingen worden uitgevoerd, is het een geringe moeite om ook de golf metingen bijvoorbeeld eens per maand te vergaren. De velddata kunnen rechtsstreeks aan de oceanograaf worden overhandigd, dan wel in een databank worden opgenomen, en volgens specificaties van de oceanograaf verder worden bewerkt. Een analoog geval doet zich voor, wanneer van een aantal afge legen plaatsbepalingsstations gebruik moet worden gemaakt. Als deze stations bemand worden, is het ook mogelijk om het bedie nend personeel meteorologische metingen te laten doen. Deze gegevens kunnen dagelijks naar een centraal punt worden doorge geven voor het maken van weersvoorspellingen en opslag in een databank voor statistische doeleinden. Uit het voorgaande mag blijken dat de geodeet, zonder zijn vak gebied geheel te verlaten, met enige kennis van de hem omrin gende disciplines een coördinerende rol kan spelen. 5. De geodeet en het bedrijf De geodeet die werkzaam is in een commercieel bedrijf zal al snel te maken krijgen met algemene bedrijfsvoering. Bij het ma ken van een technisch voorstel moet rekening worden gehouden met een zo efficiënt mogelijke wijze van uitvoering. Naast het optimaal indelen van apparatuur, tijd en personeel moet ook re kening worden gehouden dat de kosten voor transport, onderko men e.d. worden beperkt. Het inzetten van extra apparatuur kan kosten besparend werken, wanneer daarmee wordt vermeden dat een onderhouds technicus wekelijks per helicopter naar een afge legen punt moet worden vervoerd. Het maken van een meetopzet en een begroting liggen dicht bij elkaar. Bij het begroten dient men tevens te beschikken over de volgende informatie: - de jaarlijkse afschrijvingskosten van apparatuur - kosten van onderhoud en verzekering - algemene personeelskosten - de bezettingsgraad van personeel en apparatuur - research kosten. Andere vragen waarvoor men zich gesteld ziet zijn: wat zijn de mogelijkheden tot nieuwe ontwikkelingen, tot aanschaf van nieu we apparatuur en tot uitbreiding van het personeelsbestand. Om hierop een antwoord te kunnen geven moet men op de hoogte zijn van de toekomstplannen van potentiële opdrachtgevers, ontwikke- 280

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 281