HET WERK VAN DE GEODEET BIJ EEN OLIEMAATSCHAPPIJ ir. P.G. Sluiter P. G. Sluiter is werkzaam bij de Topografische afdeling van de Shell Internationale Petroleum Maatschappij De titel van een artikel dient kort te zijn en het behandelde on derwerp duidelijk aan te geven. De vereiste kortheid brengt echter de nauwkeurigheid wel eens in het gedrang. Zo is hierboven het woord "oliemaatschappij" in feite onjuist als dat gaat over een maatschappij als Shell, die behalve olie, jaar lijks ook vele miljarden kubieke meters aardgas produceert en die bovendien de laatste jaren meer en meer activiteiten ont plooit op het gebied van de winning van steenkool en metalen. Eenvoudigheidshalve zal hierna toch steeds over olie worden ge schreven, waarbij bedacht moet worden dat het werk ook voor andere producten kan worden gedaan. Ook gaat dit artikel niet alleen over het werk van de TTgeodeetTT, maar meer in het algemeen over de topografische afdeling van de Shell. Door de grote geografische spreiding en door de ver menging van geodetisch en ander operationeel werk, wordt niet al het geodetisch werk ook inderdaad door geodeten gedaan. In de olie industrie heerst een sterke tendens om het etiket van de vooropleiding weg te laten. Uiteraard doet dit niets af aan het feit dat het voor een verantwoorde uitvoering van projecten es sentieel is dat de taken over een team van specialisten worden verdeeld. En zelfs bij het woord "werk" valt nog een belangrijke kantteke ning te plaatsen. Dat werk zal namelijk vaak een plaatsing in het buitenland inhouden. Dat kan zijn in een kleine, op zichzelf aan gewezen gemeenschap in oerwoud of woestijngebied, maar ook in een groot bevolkingscentrum. Hierdoor krijgt het werk een heel directe invloed op de leefomstandigheden van de employé en zijn gezin. Dit vergt veel aanpassingsvermogen en heeft stellig zijn bezwaren, vooral ook met betrekking tot familiebanden in het thuisland en bij de scholing van kinderen. Maar de objectie ve beschouwer zal zeker ook de grote bekoring onderkennen van zoTn leven in het buitenland, tussen grotendeels jonge mensen. Het deelnemen aan en vooral ook het organiseren van sport, ont- spannings en educatieve activiteiten heeft daar veel unieke as pecten. En ieder die daarvoor open staat, kan zijn blik verrui men door kennis te maken met andere culturen en door contacten 283

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 284