met het leven der plaatselijke bevolking. 1. Karakteristieke werkaspecten Wat is nu het meest karakteristieke van het werk bij een olie maatschappij Hieronder worden een aantal kenmerkende eigen schappen met een trefwoord vermeld en nader toegelicht. Hoewel ze uiteraard niet uniek zijn, bepalen zij wel in grote mate de houding die de geodeet ten opzichte van zijn werk zal dienen aan te kweken. Project-gerichtheid In veel gevallen zal het werk voor een duidelijk omschreven pro ject moeten gebeuren. Nauwkeurigheid, snelheid en kosten moe ten daarop worden afgestemd. De geodeet zal daarvoor vaak zijn eigen specificaties moeten schrijven. Die zijn uiteraard afhanke lijk van het project, dat b.v. het traceren van een toegangsweg naar een boorlocatie, of het uitvoeren van een geophysisch on derzoek kan zijn, maar ook in grote mate van het terrein, dat kan variëren van vlak tot bergland, van woestijn tot tropisch re genwoud en van ongekaarteerde woeste grond tot hoogontwikkeld cultuurgebied. En natuurlijk moet hierbij zeker het feit vermeld worden dat dit werk niet alleen op land, maar voor een zeer be langrijk deel ook op zee plaats kan hebben. Bij het opstellen van specificaties moet uiteraard rekening worden gehouden met eventuele geldende overheidsvoorschriften. Het is misschien nuttig om deze project-gerichtheid te stellen tegenover b.v. het uitvoeren van een meetkundige grondslag of vervaardigen van een topografische kaart door een gouverne ment. Daar zullen stringente nauwkeurigheidsspecificaties gel den omdat er geen contact is tussen kaartvervaardiger en kaart gebruiker. De gebruiker moet immers ten allen tijde op de kaart kunnen vertrouwen. Bij een oliemaatschappij geldt die eis vaak niet, omdat de waar schijnlijkheid van andere projecten in hetzelfde gebied meestal erg gering is. Toch kan ook hier het stadium worden bereikt dat een betrouwbare meetkundige grondslag en goede topografische kaarten voor algemeen gebruik essentieel worden. Aan de geo deet dan de taak om zijn vroegere, project-gerichte metingen daar op economische en technisch verantwoorde wijze bij te ge bruiken. Contacten met andere afdelingen Uit de bovenvermelde project-gerichtheid volgt dat er veel con tacten met andere disciplines zijn. Als regel zullen projectlei ders met verzoek om assistentie komen, maar sommigen geven 284

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 285