er de voorkeur aan om het topografische werk als onderdeel van het ontwerp of van de constructie, aan een onderaannemer over te laten. In zoTn geval moet met kracht op de verantwoordelijk heden en de coördinerende functie van de topografische afdeling worden gewezen. De geodeet zal in ieder geval niet in zijn ivo ren toren mogen zitten, maar zijn opvattingen met overtuigende argumenten tegenover niet-geodeten naar voren moeten brengen. Economische aspecten Het is een voortdurende noodzaak om eisen aan precisie en be trouwbaarheid af te wegen tegen urgentie en kosten. Twee voor beelden kunnen dit verduidelijken: a. Een verkennings seismisch onderzoek moet zo snel mogelijk beginnen in een nieuwe concessie. De verwachte productie is ca. 250 lijnkilometers per maand. Het is duidelijk dat het uitzetten en meten van de schotpunten en seismometers in een dergelijk tempo een zware opgave wordt en dat het moeilijk zal zijn om daarbij over een uitge strekt gebied een absolute nauwkeurigheid van 25 of zelfs van 50 meter te garanderen. De geodeet zal, terecht, naar voren brengen dat hij een be trouwbare wijdmazige grondslag wil meten om daar bijvoor beeld iedere 25 km op aan te sluiten. Als echter de concessievoorwaarden zodanig zijn dat er bin nen een jaar geboord moet worden en dat kort daarna, afhan kelijk van de resultaten, de concessie geheel of gedeeltelijk zal moeten worden opgegeven, dan zal zoTn grondslag niet verantwoord zijn. Bij concessies die een langere looptijd hebben zal het werk zich meestal gauw concentreren op de gebieden met de beste vooruitzichten. Grote delen komen pas na jaren aan de orde, of zijn in het geheel niet attractief. Bovendien moet men re kening houden met het feit dat merktekens van vaste punten vaak een erg korte levensduur hebben. Deze en soortgelijke overwegingen zullen bij de planning van geodetisch werk bijna altijd een discussiepunt zijn. b. Een 300 km lange pijplijn moet worden aangelegd door maag delijk terrein. Hiervoor is een verkenning noodzakelijk en moet een strook in kaart worden gebracht. De ontwerper ge bruikt deze kaart bij het nemen van beslissingen betreffende pompstations, kromtestralen, ingravingen, bruggen, bevei ligingen e.d. De constructeur kiest o.a. aan de hand hiervan het te gebrui ken materieel en de te volgen bouwprocedure en gebruikt de gegevens tevens bij het opstellen van zijn prijsopgave. 285

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 286