De kaart moet over twee maanden klaar zijn. Hoewel in het algemeen de vereiste absolute nauwkeurigheid niet erg hoog is, moet uiteraard het eindproduct wel betrouwbaar zijn. De geodeet ziet in dit project de mogelijkheid om op econo mische wijze zijn geodetisch netwerk te verdichten met een eerste of tweede orde polygoon. De wenselijkheid hiervan was al eerder naar voren gekomen en wordt door deze acti viteit verhoogd. De projectleider kan hier echter weinig enthousiasme voor opbrengen, evenmin als voor de noodzaak om bekende punten op zoTn 20 of 30 kilometer van het tracé gelegen, in de meting op te nemen. Dit vertraagt het project en brengt hogere kos ten met zich mee. De geodeet heeft echter zijn eigen verant woordelijkheden ook wat betreft het vervaardigen van een kaart van de pijplijn, als die klaar is. Na het afwegen van de diverse factoren zal het resultaat vaak een compromis zijn. Veelzijdigheid De inschakeling voor dikwijls zeer uiteenlopende projecten heeft reeds een aanduiding van de veelzijdigheid van het werk gegeven. De hierna volgende opsomming illustreert dit aspect verder. Allereerst is daar de wereldwijde verspreiding van de werk zaamheden. Niet alleen maken de van gebied tot gebied wisse lende terreinsgesteldheden steeds weer andere meetmethoden noodzakelijk, maar tevens komt de geodeet daarbij met een gro te verscheidenheid van kaartprojecties in aanraking. Het maken van programmes voor verschillende soorten rekenapparatuur maakt bovendien een gedegen kennis van die projecties noodza kelijk. Het zal meestal meermalen in de loopbaan van een geodeet voor komen, dat een meetkundige grondslag van vrij grote afmetingen moet worden opgezet. Evenzo zal de noodzaak van fotogramme- trische kaarteringen met uiteenlopende schalen en de daarmee verband houdende paspuntsbepalingen zich aandienen. De introductie van satelliet plaatsbepaling heeft een grondige kennis van de begrippen rekenellipsoide, geoide en geodetisch datum nodig gemaakt. Hierbij komt nog dat een groot deel, zo niet de meerderheid, van de activiteiten op zee plaats vinden. Stilzwijgend wordt daarbij aangenomen dat "zeemeten" tot de verantwoordelijkheid van de "landmeter" behoort. In het algemeen hebben de landme ters deze uitdaging aangenomen. Naast andere studie heeft dit echter ook een zich grondig verdiepen in electronische plaatsbe palingsmethoden vereist, vooral ook om op zinvolle wijze met physici en electronici van gedachten te kunnen wisselen. 286

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 287