Bij al deze veelzijdigheid zal het heel vaak aan de tijd of aan de gelegenheid ontbreken om uitgebreid advies van experts in te win» nen. De geodeet doet er goed aan te wennen aan het feit dat hij beschouwd wordt de expert te zijn van fotogrammetrie tot opslag - tank-calibratie en van oceanografie tot electronische plaatsbe paling. 2. Betrokkenheid bij het oliegebeuren In het voorgaande zijn enige karakteristieke aspecten van het werk eruit gelicht. In het hier volgende deel worden de werk zaamheden van een oliemaatschappij op meer systematische wij ze gevolgd, daarbij uiteraard in het bijzonder lettend op de rol die de topografische afdeling daarbij speelt. Het valt daarbij op dat de geodeet in de bevoorrechte positie verkeert, dat hij bij vrijwel alle stadia van het proces betrokken kan raken, vanaf het allereerste exploratie stadium tot aan de uiteindelijke fabrieksbouw voor de verkoopsproducten. Uiteraard zal dit, door overplaatsingen e.d. nooit in hetzelfde gebied en ook nooit in dezelfde volgorde zijn. Typische mijlpalen in dit proces zijn: 1. Regionale geologische verkenning. Deze zal altijd aan een concessie aanvraag vooraf gaan. Hier voor moeten, behalve topografische en hydrografische kaar ten, ook luchtfotoTs of SLAR-beelden (side looking aerial radar) worden geleverd. Dit alles voor zover die uit andere bronnen bemachtigd kunnen worden, daar in dit stadium de uitgave voor het zelf laten uitvoeren van fotovluchten nog niet verant woord is. Meestal worden ook satellietbeelden van de Landsat- serie gekocht. 2. Concessie aanvraag. Een belangrijk punt hierbij is de definitie van de grenzen van het gebied. In niet alle landen wordt door de concessie uitge vende autoriteiten voldoende aandacht besteed aan zaken zo als het te gebruiken geodetische datum en aan de definitie van de verbindingslijnen tussen de hoekpunten. Zijn het geodeti sche lijnen op de ellipsoide, rechte lijnen in de projectie of meridianen en parallellen? Het is zaak om zoveel mogelijk bij te dragen tot een éénduidige grensbeschrijving. 3. Geophysisch onderzoek. Dit zal grotendeels uit een seismisch onderzoek bestaan en heeft tot doel om potentieel productieve geologische structu ren te localiseren. In veel gevallen zullen de concessievoor waarden een zo snel mogelijk begin van het werk noodzakelijk maken en meestal bestaat dat eerste werk uit topografische metingen. 288

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 289