verschillende plaatsen vóór-geconstrueerde secties van grote booreilanden op zee nauwkeurig kunnen worden samengevoegd. Ondertussen is ook begonnen met het verzamelen van gegevens betreffende getijdebeweging, stromingen, golfhoogte en weers omstandigheden. Dit alles behoort geheel of gedeeltelijk tot de bijkomende verantwoordelijkheden van de topografische af deling. 6. Transport. De afvoer van de producten geschiedt in eerste instantie mees tal per pijplijn. Zoals al eerder aangeduid speelt bij de route selectie en bij de bouw de topografische opname een belangrij - ke rol. Op zee geldt precies hetzelfde voor de hydrografische opname, terwijl daar ook nog vele andere werkzaamheden no- dit zijn, zoals het oploden van aanvaargeulen voor tankers, het installeren van afmeerboeien (zogenaamde SBMTs,SALMTs e.d.) en werk, verband houdende met aanleg en uitbreiding van havens. 7. Verwerking. Ook bij de voorbereidingen voor de bouw van opslagtanks, van een raffinaderij en van andere olieverwerkende fabrieken is uiteraard topografisch werk nodig. 3. Algemeen geodetisch werk Naast het reeds beschreven werk, dat veelal project-gericht is, bestaat er altijd de verantwoordelijkheid voor alle geodetische en topografische behoeften van de oliemaatschappij. In veel ge vallen vindt het werk plaats in gebieden die schaars bevolkt zijn en waar voor het locale goevernement geen directe noodzaak voor landmeetkundig werk bestaat. Dit heeft tot gevolg dat, in de grotere werkmaatschappijen, ShellTs topografische afdeling zich soms ontplooit tot een soort mini-Rijksdriehoekmeting, een mini-Top. Dienst of zelfs tot een mini-Kadaster of KNMI. Het voorvoegsel mini- heeft daarbij eerder betrekking op de stafbezetting dan op de grootte van het werkgebied, dat vaak véle malen de afmeting van Nederland heeft. In dergelijke gevallen is er nauw contact met de betreffende goevernementsinstanties, waarbij de oliemaatschappij vaak een grote inbreng heeft bij het tot stand komen van voor het betref fende gebied reële nauwkeurigheidsstandaarden. Door het pionierende karakter van het werk worden nieuwe tech nologische ontwikkelingen reeds in een vroeg stadium operatio neel toegepast. Dit gold voor het gebruik van satelliet navigatie in 1968 en voor geodetische toepassingen van satellietwaarne mingen een aantal jaren later. Momenteel worden bij Shell - 290

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 291