Canada goede vorderingen gemaakt bij de ontwikkeling en het ge bruik van inertie plaatsbepaling met nauwkeurigheden van één meter, en beter over uitgestrekte gebieden. Vooral de snelheid waarmee het werk uitgevoerd kan worden is hierbij attractief. Ook de toepassing van nieuwe radioplaatsbepalingssystemen op zee past in dit kader. Het internationale karakter van de maatschappij heeft verder tot gevolg gehad dat Shell nauw betrokken is geweest bij het opstel len van standaarden waar offshore metingen aan moeten voldoen. Vooral aan het streven naar verbetering van de kwaliteitscontro le op zee is een grote bijdrage geleverd. 4. Kwaliteitscontrole Het directe gevolg van het opstellen van nauwkeurigheidsspecifi caties is, dat er een kwaliteitscontrole procedure moet zijn (al gemeen aangeduid met de letters QC), om vast te stellen of aan deze specificaties is voldaan. De noodzaak hiervoor is in het bij zonder duidelijk als het werk onder contract wordt uitgevoerd. Alleen op die wijze wordt bereikt dat geophysisch werk, uitge voerd door verschillende aannemers in verschillende jaren, be trouwbaar in één kaart kan worden gecombineerd en dat een bo ring op de exacte plaats wordt uitgevoerd, zoals die na zorgvul dige en kostbare studie is vastgesteld. Op zee geldt bovendien dat deze controle op het moment van de meting moet gebeuren, dus zgn. in "real time". Een locale her meting is door het dynamisch karakter van het schip op het zee oppervlak niet mogelijk en die éne mogelijkheid om de positie te bepalen moet daarom goed zijn. Economische overwegingen heb ben belangrijk bijgedragen tot dit besef. Iedere dag dat een drij vend booreiland op de verkeerde plaats boort kost zoTn f. 150.000,-. Een fout in de plaatsbepaling van een seismisch schip maakt her haling van het hele seismische proces nodig, ten bedrage van ca. f. 30.000,- per dag. Veiligheidsoverwegingen spelen soms een nog belangrijker rol. Voor de plaatsing van een vast booreiland, worden uitgebreide fundatieonderzoekingen gedaan. De resultaten hiervan vormen een belangrijke parameter in het ontwerp en een foutieve plaat sing kan ernstige gevolgen hebben voor de stabiliteit van het platform. Een sluitende kwaliteitscontrole door middel van overtollige po- sitielijnen en gebruikmakend van electronische rekenapparatuur wordt daarom nagestreefd. 291

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 292