5. Opslag en verwerking van gegevens De enorme versnelling in de verwerving van gegevens in de laat ste jaren, heeft tot gevolg dat de resultaten alleen met behulp van electronische rekenapparatuur effectief kunnen worden ver werkt. Jaarlijks breiden de bestanden van seismische gegevens bij de Shell zich met zoTn honderdduizend schotpunten uit. Ook de data banken van concessiegegevens, boringen en geologische infor matie hebben betrekking op tienduizenden punten. Automatische tekentafels plotten de resultaten op de vereiste projectie, schaal en bladindeling. Contourkaarten van de diepte van geologische lagen worden vaak automatisch vervaardigd. Een vrij recente ontwikkeling is de introductie van interactief grafische systemen, waarvan Shell er diverse heeft aangeschaft. Deze computer applicaties hebben in grote mate bijgedragen tot het besef dat bijna alle informatie gerelateerd is aan een positie en dat die informatie aan waarde verliest, naarmate er meer on zekerheid betreffende de juistheid van de positie bestaat. 6. Or ganis atie Tot slot nog enige opmerkingen over de taakverdeling binnen de Shellorganisatie. In de voornaamste productiegebieden bevindt zich een zelfstandige Topografische afdeling, gedeeltelijk be mand door internationale staf en gedeeltelijk door locale staf. Een deel van deze staf werkt soms op een tijdelijke contractba sis. Het werk in kleinere gebieden en ten behoeve van nieuwe conces sies geschiedt vanuit het hoofdkantoor in Den Haag, door een groep stafleden die voor korte plaatsingen naar die gebieden reizen of schriftelijk advies geven. Tevens fungeert dit hoofdkantoor als een brandpunt voor de ver zameling van ervaringen uit de werkmaatschappijen om deze weer naar andere gebieden met soortgelijke behoeften door te zenden. Tenslotte wordt bepaald werk in contract uitgegeven en wel op twee verschillende manieren. In de eerste plaats worden werk zaamheden als luchtkaartering en de operatie van een electro- nisch plaatsbepalingssysteem uitbesteed. Maar vaak ook wordt werk uitgevoerd als onderdeel van een groter project, zoals seismisch werk en pijplijnconstructie. Een dergelijke "turn key" wijze van werken heeft voordelen i.v.m. het vermijden van contractuele geschilpunten. 292

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 293