GEODETEN BIJ RADIO - HOLLAND B.V. ir. S. Stellingwerff Beintema S. Stellingwerf/ Beintema is projectmanager bij de verkoopafde ling van Radio-Holland B. V 1. Inleiding Na de oliecrisis in begin 1973 heeft de ontwikkeling van Saudi Arabië een enorme vlucht genomen. De grote toevloed van olie dollars werd voor een belangrijk deel gebruikt voor het ontwik kelen van het land, waarbij in eerste instantie vooral de infra structuur werd verbeterd. De daardoor ontstane toevloed van bouwmaterialen kon niet verwerkt worden in de bestaande havens en een enorme congestie was het gevolg. Het behoorde tot de ge woonste zaak ter wereld dat er meer dan honderd schepen op de rede lagen te wachten tot er plaats aan de kade vrij kwam. Om aan dit probleem het hoofd te bieden, werden door een spe ciaal ministerie, de Saudi Ports Authority, een afsplitsing van het Ministry of Communications, al spoedig twee acties onder nomen, n.l.: - administratieve maatregelen om de doorstroming te bevorde ren, - uitbreiding van de bestaande havens en de bouw van nieuwe. Voor de uitbreiding van de haven van Dammam aan de Perzische Golf werd door Hamdi (een joint-venture tussen de Hollandsche Aanneming Maatschappij en de Dredging International uit België) een miljardencontract verkregen. Dit contract omvatte naast het uitbaggeren van havenbassins en het opspuiten van terreinen, het baggeren van een 17 km lang toegangskanaal. Radio-Holland verkreeg in 1978 het contract voor het leveren en installeren van navigatieboeien en lichtopstanden voor deze haven. Met het verkrijgen en uitvoeren van deze opdracht is de schrijver belast geweest. Onvermijdelijk rijst dan de vraag hoe je als geodeet in zoTn situa tie terecht bent gekomen. Het werk heeft immers nauwelijks iets met geodesie te maken, behalve dan misschien dat de boeien re delijk op hun beoogde plaats dienden te komen. Wanneer we ech ter terugkijken blijkt de ontwikkeling vrij logisch tot stand te zijn gekomen en blijkt niet gesproken te kunnen worden van een opzet telijk vaarwel zeggen van de geodesie. In een overzicht van de beroepspraktijk van geodeten lijkt het mij dat het geen kwaad kan wanneer ook aan die geodeten, die slechts 293

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 294