zijdelings met het vak te maken hebben, aandacht wordt besteed. Ik stel me namelijk voor dat het meer voorkomt dat geodeten langzaam maar zeker in een andere richting terecht komen zon der dat daaraan een vooropgezet plan ten grondslag ligt. De geo deet, met zijn universitaire opleiding komt vrijwel automatisch terecht op een plaats waar hij zich niet met de dagelijkse aspec ten van de uitvoering van het technische werk zal bezighouden: andere zaken gaan zijn aandacht opeisen, zoals personeelsbeleid, financiën en organisatie. Eén van de aantrekkelijke kanten van het vak, de mogelijkheid in de buitenlucht te gaan werken, gaat zich dan beperken tot een paar zomerse dagen, de term "technisch weer" krijgt dan relief. Het grootste deel van de overige dagen wordt met administratief werk doorgebracht. Misschien komt dit wat negatief over; de bedoeling is echter, te laten zien dat de werkelijkheid anders kan zijn dan de aanvanke lijke voorstelling (niet beter of slechter, maar anders). De opleiding tot geodetisch ingenieur is vooral van belang voor het hebben van wat "vastigheid" op een bepaald gebied. Daar naast heb je ongemerkt toch een manier van het aanpakken van zaken geleerd. Een grote hoeveelheid handelingen tijdens de uit voering van werk kunnen dan op basis van routine, of gevoel, worden uitgevoerd, waarbij meer aandacht geschonken kan wor den aan nieuwe en onbekende zaken. Dit klinkt wat vaag, maar anderzijds geloof ik dat maar zeer weinig geodeten met puur geodetische vraagstukken bezig zijn, waarvoor het specialisme geodesie als vooropleiding noodzake lijk is. In dit artikel wil ik terugblikken op het werk dat ik tot nog toe heb gedaan en waaruit dan zal blijken dat het niet onlogisch is dat ik in Saudi Arabië terecht kwam. 2. Werkkringen Rekencentrum T.H. De afdeling Voorlichting van het Rekencentrum was belast met het geven van adviezen aan de gebruikers van de rekenmachines van de T.H. (In 1971 onder andere een IBM360/65). Bij deze af deling heb ik als student-assistent gewerkt. Voornamelijk had dit werk betrekking op gebruikers die proble men met de programmatuur hadden, waarbij de vragen in de volgende categorieën konden worden verdeeld: - fouten in jobcontrol en programmeertaal. Dit zijn vrij eenvou dig oplosbare problemen, die door routine op te lossen zijn, - fouten in uitkomsten, welke veroorzaakt worden doordat dere- 294

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 295