kenmachine iets anders doet dan de gebruiker denkt. Dit zijn interessante problemen, omdat je je zeer snel in onbekende programmatuur moet inwerken, achter de bedoeling van de programmeur moet zien te komen en dan moet nagaan waar de discrepantie ontstaan is. Dit soort fouten is te vinden door sys tematisch te denken, - vragen betreffende de uiterste mogelijkheden van de apparatuur. Hier schoot ik vaak tekort, omdat de kennis van de gebruiker vaak veel groter was dan de mijne. Dan was ik alleen nuttig als praatpaal, waarbij je de gebruiker soms onbewust op de juiste weg hielp. Gelijktijdig met het studentassistentschap werd aan het afstuderen gewerkt. Samen met B. H. van Grafhorst werd een onderzoek ge daan naar de samenhang tussen gronddichtheid en zwaartekrachts verschillen. Metingen in Limburgse grotten en mijnen bleken de veronderstellingen en theorieën te kunnen onderbouwen. Militaire Dienst Geodetisch werk bleek in het leger voor mij niet weggelegd, hoe wel geprobeerd werd in deze richting geplaatst te worden. Hier bij was het opvallend hoe weinig er in het algemeen van de vak kennis van de dienstplichtigen gebruik werd gemaakt. Ik denk dat dit een van de oorzaken is van de apathie van dienstplichtigen en dat een enorme verspilling van potentieel daarvan het gevolg is. Het leger is overigens niet de enige plaats waar verspilling voorkomt die kan worden vermeden, als later zal blijken. Netherlands Offshore Company De Netherlands Offshore Company (NOC), opgericht door vijf grote Nederlandse aannemers en in 1979 overgenomen door het Amerikaanse bedrijf Ray Mc.Dermott, beweegt zich op het ge bied van de offshore aannemerij en voert werken uit zoals instal latie van platforms en plaatsing van pijpleidingen. Bij dit soort werk is inzicht in de structuur van de zeebodem op de plaats waar het te installeren materiaal moet komen een ver eiste. Naast het voor dit soort werk uitgeruste onderzoeksvaar tuig Duplus werd ook veel gebruik gemaakt van tijdelijk inge huurde schepen. De catamaran Duplus werd veelal gebruikt voor het uitvoeren van fundatie onderzoek, waarbij op de locatie van het te installeren platform bodemmonsters tot enkele honderden meters diep werden genomen. De tijdelijk ingehuurde schepen, b.v. bevoorradingsschepen, werden voor de periode van de uit voering van het werk, b.v. pijpleiding route survey, voorzien van de benodigde apparatuur. Een overzicht van de benodigde apparatuur geeft het volgende beeld: 295

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 296