- plaatsbepalingsapparatuur, met een reproduceerbaarheid van beter dan 10 meter, - hydrografisch echolood, ter bepaling van het lengteprofiel van het traject. Dit is van belang voor het voorkomen van te grote vrije overspanningen en te sterke buiging van de pijpleiding, - side scan sonar, voor het opvullen van de ruimte tussen twee met het echolood bepaalde lengte profielen, door het presente ren van een twee-dimensionaal acoustisch plaatje, - vibrocorer, voor het nemen van grondmonsters langs het tra ject. Dit is van belang om na te gaan of er speciale werktuigen nodig zijn voor het begraven van de pijpleiding, - boomer, een in de ondergrond penetrerend acoustisch apparaat dat een inzicht geeft in de bodemstructuur. De ruimte tussen de plaatsen waar de grondmonsters zijn genomen, wordt ermee opgevuld, - magnetometer, voor het opsporen van kabels en andere meta len voorwerpen die problemen kunnen geven bij het installeren van de pijpleiding. Naast het werk in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee heb ik vrij lang gewerkt aan een project in Wales, waar 'ten behoeve van Shell een drietal pijpen van de kust naar een te installeren boei moesten worden gelegd. Deze boei is de plaats waar tankers olie losten voor de Shell-raffinaderijen bij Liverpool. Voordat een aanvang werd gemaakt met het installeren van de pijpleidingen moest een geul gebaggerd worden waarin de leidin gen moesten komen. De bodem bestond gedeeltelijk uit zand en gedeeltelijk uit harde klei. De waterdiepte van ca. 40 meter en de vrij sterke stroom maakten dat het gebruik van duikers zo veel mogelijk beperkt diende te worden. Daarom moest vanaf de oppervlakte bepaald worden of de pijpen in de geul kwamen en of deze op een afstand van 7.5 meter van elkaar kwamen te liggen. Nadat een aantal acoustische methoden onderzocht waren, werd uiteindelijk gekozen voor een systeem, waarbij de pijpen door een echolood werden aangemeten, en een oppervlakte-plaatsbe palingssysteem de positie mat. Controles van de uitkomsten door duikers gaven slechts geringe verschillen. Tijdens dit werk, wat gedeeltelijk door onderaannemers (b.v. het bagger- werk) werd gedaan, is een enorme verscheidenheid aan plaats - bepalingsapparatuur gebruikt. Om een indruk te geven: theodo lieten, Autotape, Miniranger, Hifix, lasers, Artemis, Telluro- meter, sextanten. Radio -Holland Nadat ik twee jaar als gebruiker van survey-apparatuur wat er varing had opgedaan, werd een nieuwe betrekking bij Radio-Hol- 296

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 297