land gevonden. In 1916 werd Radio-Holland door de Nederlandse rederijen opge richt om te voorzien in de installatie en bemanning van commu nicatie-apparatuur aan boord van de koopvaardijschepen. Deze taak wordt nog steeds uitgeoefend en ca. 450 radio-officieren zijn bij Radio-Holland in dienst voor het bemannen van de neder- landse vloot en booreilanden. Vrij snel werden deze activiteiten uitgebreid en momenteel be weegt R. H. zich op het gebied van maritime- en landcommuni- catie, beveiliging, automatisering en navigatie. Een vrij jonge activiteit is het leveren van plaatsbepalingsappa ratuur. Eén van de eerste leveringen van R. H. op dit gebied was apparatuur voor het nauwkeurig aanleggen van de nieuwe blokken- dammen bij Hoek van Holland. Onder de motieven die leidden tot het aantrekken van een geodetisch ingenieur als chef van de af deling EPS (Electronische Plaatsbepalings Systemen) waren: - omzet in dit soort apparatuur werd vrij groot, - het hebben van een deskundige op hetzelfde niveau als de ge sprekspartners bij de cliënten, - specialistische aandacht zou de omzet van deze en gerelateer de apparatuur kunnen verhogen, - de mogelijkheid dat R. H. dit soort werk zou gaan uitvoeren bestond. Eén van de redenen dat dit toch niet geschiedde, was dat R. H. niet met haar cliënten wilde concurreren. Bij de argumenten die daarnaast voor mij een rol speelden wa ren: - R. H. vertegenwoordigt een grote verscheidenheid aan fabri kanten, waardoor vereenzelviging met een specifiek product wordt voorkomen, - door de bij het NOC opgedane ervaring kon ik adviseren vanuit het uit te voeren werk, in plaats uit te gaan van de mogelijkhe den van de apparatuur. Het werk dat gedaan moest worden, was voornamelijk commer cieel. Dit werk wordt gesteund door een aantal technische afde lingen,. waar in speciaal ingerichte werkplaatsen door electroni- ci service wordt verleend. Deze service-afdelingen vallen binnen de R. H.-organisatie niet onder de verantwoordelijkheid van de commerciële diensten. Door regelmatig contact loopt de samen werking echter soepel. De commerciële activiteiten worden ge leid vanuit het Amsterdamse hoofdkantoor, terwijl de service- stations voor plaatsbepalingsapparatuur in Rotterdam, Delfzijl en Vlissingen, en voor acoustische apparatuur in Rotterdam zijn gevestigd. Hoewel de plaatsbepalingsapparatuur de meeste tijd in beslag nam, was de afdeling ook met de commerciële verantwoordelijk- 297

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 298