heid van andere apparatuur belast. De eerste uitbreiding betrof verwerkingsapparatuur t.b.v. de plaatsbepaling. Als een der eerste was reeds in 1973 door Radio-Holland een geautomati seerd peil- en meetsysteem geleverd, waarin een rekenmachine de plaats en diepte correleerde en grafisch weergaf. Momenteel omvat het werkterrein van de afdeling, met als hui dige chef, Ir. H. H. Schuringa, de volgende apparatuur: - plaatsbepaling en verwerking, - acoustiek zoals echoloden, boomer, side scan sonar, profiler, onderwater plaatsbepaling, - dynamic positioning, - duikercommunicatie, - milieumetingen, - doppler satelliet ontvangers. Binnen de afdeling hebben de 5 medewerkers specialismen, om dat het wel duidelijk is dat deze uitgebreide terreinen niet diep gaand door een enkeling bestreken kunnen worden. Naast de geleidelijke uitbreiding van de taken van de afdeling, liepen en lopen een aantal grotere projecten; zo werd een onder zoek gedaan naar de mogelijkheden een groot Argo-plaatsbepa- lingssysteem op te zetten op de Noordzee. Het idee was ontvan gers te'gaan verhuren, die dan een zeer nauwkeurige plaatsbe paling mogelijk maakten. Na een uitgebreide studie en veel overleg met overheidsinstanties en bedrijven in Nederland, En geland en Noorwegen werd besloten dit toch niet te gaan uitvoe ren. Ook werd geprobeerd ee$ Braziliaans surveybedrijf te helpen zich te ontwikkelen. Financiële problemen belemmerden dit. Aan de eerder genoemde joint-venture Hamdi werd de uitgebrei de survey-apparatuur geleverd die nodig was voor de aanleg van de haven in Dammam. Medewerkers van Radio-Holland werden uitgezonden voor het opzetten en onderhouden van de apparatuur ter plaatse. De daardoor ontstane contacten leidden tot een uit nodiging een offerte te maken voor de levering van de navigatie boeien. Min of meer vanzelfsprekend werd mijn afdeling belast met het maken van de offerte. Nadat de opdracht verkregen was, werd de hoeveelheid werk zo groot dat het survey-werk gevaar dreigde te gaan lopen. De af deling werd vervolgens gesplitst, waarbij Schuringa zich met de survey-apparatuur ging belasten. Ook hij begon al direct met het uitbreiden van de interessen van de afdeling door zijn ervaring op het gebied van dopplersatellietontvangers. Weer bleek dat het geven van specialistische aandacht voor een product een vergro ting van de markt tot gevolg kan hebben. 298

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 299