3. Boeienproj eet Dammam Navigatiemiddelen voor de haven van Dammam Radio-Holland is hoofdaannemer voor de installatie van naviga tiemiddelen voor de nieuw aangelegde haven van Dammam, Saudi Arabië. De installatie bestaat uit 34 boeien, 7 kustlichten en 3 vaste lich ten buitengaats. Het systeem voldoet aan het IALA-A Maritime Buoyage System. Het contract werd in de zomer van 1978 gegund en de levering vond plaats in de zomer van 1979. Radio-Holland was verantwoordelijk voor de complete levering, installatie en inbedrijfstelling van de apparatuur, wat dus inhoudt: - ontwerp van boeien en vaste lichten, - fabricage van de apparatuur, - levering van alle materialen, - samenstelling en installatie in Dammam. Voor de lichtbron wordt propaangas gebruikt en per licht is een voorraad voldoende voor 1 jaar geïnstalleerd. De lantaarns zijn afkomstig van AGA te Londen, terwijl de installatie met het ber gingsvaartuig Sayremar Dos van Smit Internationale werd gedaan. Raadgevend ingenieurs zijn Sir Bruce White and Partners uit Londen. Een onderhoudsperiode tot de herfst van 1980 voltooit het contract. Uit het bovenstaande blijkt wel dat met vele aspecten rekening gehouden moest worden, b.v.: - beschikbaarheid van mensen en schepen, - calculaties, kostenbewaking, inkoop en verkoop, - verzekeringen, - transport, - ontwerp van te leveren materiaal, - overleg met opdrachtgever en consulting engineers. Bij R.H. zijn commercie, techniek, financiën, administratie etc. in verschillende afdelingen ondergebracht. Aangezien dit voor het boeiencontract niet werkzaam zou zijn, werd een project groep van 5 personen samengesteld, die met de uitvoering van het project belast werd. In de groep zaten specialisten in ver schillende gebieden, afkomstig van de diverse afdelingen. Deze projectwerkwijze bleek zeer goed te voldoen. 4. Terugblik Het zal wel duidelijk zijn geworden dat de werkzaamheden, die ik in de loop der tijd heb uitgevoerd, niet alleen gebaseerd wa ren op kennis in Delft verkregen. Het hydrografische en later het commerciële werk werd in de praktijk aangeleerd. 299

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 300