door hem ontworpen formulestelsel voor blokvereffening is af gestudeerd. Bij de oplossing van de problemen hebben individuele geodeten zeker wel een belangrijke rol gespeeld. Het is van groot belang daarbij op te merken, dat deze rol gespeeld werd in teamver band met andere disciplines. In de Geodesie was een dergelijk teamwerk, waarbij zeer uiteenlopende disciplines betrokken werden, toen vermoedelijk een uitzondering. Van belang is daarbij op te merken, dat elke ingrijpende vernieuwing een mul tidisciplinaire aanpak vraagt, vaak met deelname van onver wachte partners. Dit werken in een breed multidisciplinair verband is in de foto- grammetrie sterk geprononceerd. De geodeet speelt daar zijn rol samen met diverse andere specialisten van diverse niveaurs. Of hij daarbij een leidende rol speelt zal sterk afhangen van zijn vaardigheid om in zo!n team te functioneren. Laten we eens zien met welke vakgebieden de geodeet moet samenwerken in een luchtkaarteringsbedrijf: a) Vervaardigen van de luchtfoto!s. Het belangrijkste probleem waarmee de geodeet hier gecon fronteerd wordt is de vliegplanning. De vliegers en navigato- ren zullen het technische aspect van de vlucht en de opnamen verzorgen. De geodeet zal via zijn specialisme een belangrij ke inbreng hebben bij de opzet van het vliegplan. Dit kan na melijk een grote invloed hebben op de efficiency van de grond- controle. Hierbij speelt bijvoorbeeld ook de keuze van brand puntsafstand en navigatiemethodiek een rol. b) Fotolaboratorium. Hoewel de bijdrage van de geodeet op dit terrein beperkt is, moet hij wel de taal van de fotospecialist verstaan. c) Landmeetkundige technieken ten behoeve van de paspuntsbe- paling. Dit is het kennisgebied van de geodeet, maar wil hij functio neren, dan zal hij moeten kunnen luisteren naar de problemen van zijn collegaTs en zeker ook naar de (soms nog niet uitge sproken) wensen van de gebruiker van de kaart. Een voorbeeld van inbreng van de geodeet is de satellietplaats bepaling voor kaarteringen in schalen 1 5000 en kleiner. Deze vernieuwing heeft de efficiency van deze kaarteringen zeer sterk verbeterd. d) Ook bij de aerotriangulatie, blokvereffening en stereo-kaar- tering heeft de geodeet een duidelijke inbreng. e) Financiële en commerciële aspecten. Vaak zijn het deze aspecten die het succes van luchtkaarte- ring, zowel in particuliere- als in overheidsbedrijven, bepa- 309

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 310