AUTOMATISERING BIJ FOTOGRAM METRISCHE KAARTVERVAARDIGING ir. B.J. Beers B. J. Beers, sinds kort weer werkzaam op de afdeling der Geo desieschrijft over het werk tijdens zijn periode bij KLM - Aerocarto 1. Inleiding Zoals op vrijwel alle gebieden van de geodesie, en daar buiten natuurlijk ook, heeft automatisering zijn intrede gedaan in de fotogrammetrie. De eerste schuchtere stappen werden gezet zo dra er rekenautomaten beschikbaar kwamen en betroffen veel voorkomende fotogrammetrische berekeningen. Het gevolg was dat - bijvoorbeeld bij blokvereffeningen - andere, betere algo ritmen mogelijk werden. Het onderzoek naar deze algoritmen verschafte vele manjaren werk. Ook bij het instrumentele gedeelte van de fotogrammetrie kwam al snel automatisering om de hoek kijken. Enige voorbeelden: randapparatuur bij analoge uitwerkingsinstrumenten voor invoer, uitvoer, opslag en eenvoudige bewerking van gegevens, geauto matiseerde orthoprojektoren en onthoekingsapparaten, korrela- toren voor o.a. geautomatiseerde meting ten behoeve van digita le terreinmodellen, automatische tekentafels, analytische plot ters. Verdere ontwikkelingen zijn o.a.: elektronische kameraTs en automatische vormherkenning en -klassifikatie. Op bovenstaande, onvolledige opsomming zal hier niet nader in gegaan worden, er is en wordt veel over gepubliceerd. Een goe de ingang tot de literatuur verschaffen de verslagen van de sym posia en kommissievergaderingen van de International Society of Photogrammetry. Het volgende overzicht zal TTbeperktM blijven tot automatisering bij fotogrammetrische kaartvervaardiging. De mogelijke taak van een geodetisch ingenieur in dit verband hangt samen met het doen van keuzen bij de ontwikkeling van een geautomatiseerd systeem van fotogrammetrische kaartvervaardiging. Ook het signaleren van en het inspelen op enerzijds ontwikkelingen met betrekking tot apparatuur en programmatuur en anderzijds vra gen van gebruikers van kaarten en digitale bestanden behoort tot de taak van een geodetisch ingenieur. Ongetwijfeld zal over enige jaren het hier genoemde instrumen- 313

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 314