tarium als achterhaald beschouwd worden, de ontwikkelingen op dit gebied gaan immers steeds sneller. De algemene opzet van een systeem van geautomatiseerde kaartvervaardiging zal ech ter een langer leven beschoren zijn, hoewel ook deze onder in vloed van de ontwikkelingen eens verouderd zal lijken. 2. Een algemene systeemopzet Een proces van kaartvervaardiging is globaal onder te verdelen in drie fasen: a. gegevensinwinning b. gegevensverwerking, -verbetering en -aanvulling c. presentatie. Deze onderverdeling is in principe onafhankelijk van al dan niet geautomatiseerde onderdelen van het proces, of - anders ge zegd - van "digitaal", respektievelijk TTanaloogTT werken. Ook is de onderverdeling onafhankelijk van de methode van ge gevensinwinning, de "input": - terrestrisch - fotogrammetrisch - m.b.v. bestaande kaarten, meetgegevens of veldwerken. Alvorens tot invulling van de drie fasen over te gaan dienen we te bepalen wat onder "gegevens" verstaan moet worden. In eer ste instantie zal dat zijn: alles wat kaartgebruikers op hun kaar ten wensen te zien. Verderop zal al snel duidelijk worden dat gegevens die niet op een kaart voorkomen (niet-grafische gege vens), ook onderwerp van het te schetsen proces kunnen zijn. 2.1. Eerste fase: gegevensinwinning Bij fotogrammetrische kaartvervaardiging bestaat de eerste fase uit het verzamelen van gewenste informatie uit luchtopnamen. Voorafgaand hebben dan zonodig al plaatsgevonden: fotovlucht, paspuntsbepaling, aerotriangulatie en blokvereffening. Is gekozen voor een zo veel mogelijk geautomatiseerd proces, dan zal de gegevensinwinning "digitaal" plaats moeten vinden. D.w.z. van punten van de gewenste objekten worden koördinaten gemeten: bij mono-uitwerking X en Y, bij stereo-uitwerking X, Y en Z of ook alleen X en Y. De punten worden aldus "gedigita liseerd". Als instrumentarium kan hiervoor dienen een mono- komparator met zogenaamde enkoders, of een tafeldigitizer, respektievelijk een stereo-plotter met enkoders. Ook is altijd registratie-apparatuur vereist. Per gedigitaliseerd punt wordt tevens een kode geregistreerd, welke aanduidt wat het betref fende punt voorstelt. Een punt is bijvoorbeeld een onderdeel van een huis, een sloot, een wegkant, of stelt eenrioolput, lantaren paal of een paspunt voor. Ook andere vormen van kodering zijn 314

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 315