denkbaar, en hier komen wij al snel in aanraking met theorieën m.b.t. informatiesystemen, daar de wijze van gegevensinwinning bepalend kan zijn voor de gegevensstruktuur, welke weer bepa lend is voor de verdere mogelijkheden van de verzamelde gege vens. 2.2. Tweede fase: gegevensverwerking, -verbete ring en -aanvulling De onderdelen gegevensverwerking, -verbetering en -aanvulling zijn hier als één fase beschouwd vanwege het feit dat er bij een geautomatiseerd proces van kaartvervaardiging een of meer komputersystemen voor gebruikt worden, waardoor deze onder delen sterk verweven zijn. Bij fotogrammetrische inwinning van gegevens betreft de ver werking van gegevens in het algemeen: - Het aan elkaar koppelen van gegevens uit aansluitende foto grammetrische stereomodellen. Hierbij worden bijvoorbeeld lijnen die bij een modelgrens in het ene model stoppen dóór- lopend gemaakt naar het aangrenzende model, wanneer daar - binnen een zekere tolerantie - aan de modelgrens een lijn ge stopt is met dezelfde kodering. Het resultaat van deze bewer king is een Mdigitaal komputerbestandTT, waarin op een bepaal de wijze alle gedigitaliseerde elementen van een te kaarter en gebied opgenomen zijn. - Het verdelen van het digitale bestand over afzonderlijke be standen voor de gewenste kaartbladen. - Het toevoegen van kaartinformatie, zoals kaderbeschrijving en ruitkruisen. Het onderdeel gegevens verbetering is noodzakelijk teneinde fou ten, ontstaan door bijvoorbeeld verkeerde interpretatie bij het digitaliseren en koderen, te verbeteren. De fouten moeten na tuurlijk op de een of andere manier gekonstateerd zijn. Hoe dit kan plaatsvinden hangt voornamelijk af van de apparatuur die in de diverse fasen van het geschetste proces gebruikt wordt. Hier over zal verderop een voorbeeld gegeven worden. Gegevensaanvulling betreft gegevens welke niet uit luchtfoto1 s verzameld konden worden, en die wel op de kaart dienen te wor den weergegeven. Bijvoorbeeld: straatnamen, huisnummers, leidingen. Deze gegevens kunnen terrestrisch of m.b.v. bestaan de kaarten verzameld worden. 2.3. Derde fase: presentatie De presentatie van het resultaat van een proces van kaartver vaardiging is vanzelfsprekend een grafische kaart met een be paalde inhoud. Bij een geautomatiseerd proces kan echter het 315

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 316