digitale bestand, dat ten grondslag ligt aan de grafische kaart, voor bepaalde gebruikers reeds als eindprodukt beschouwd wor den. De kaart, die met een automatische tekentafel vervaardigd kan worden, dient slechts als visuele hulp. Het digitale bestand wordt in een dergelijk geval voor bijvoorbeeld vastgoedregistra tie gebruikt. 3. Een operationeel voorbeeld In het vorige hoofdstuk werden omwille van het algemene karak ter ervan geen konkrete voorbeelden van apparatuur genoemd. Dit hoofdstuk zal als operationeel voorbeeld het proces van ge automatiseerde kaartvervaardiging van KLM AEROCARTO ten tonele voeren. Aansluitend zullen enige alternatieven met hun konsekwenties vermeld worden. Hierbij blijkt - zoals in de inleiding reeds genoemd - een taak van de geodeet: het doen van een keuze. Deze keuze houdt niet alleen verband met apparatuur, maar meer nog met de plaats van de apparatuur in een proces, waarin de rol van mensen niet over het hoofd gezien mag worden. De mensen waarom het hier gaat zijn enerzijds de klanten, kaartgebruikers en anderzijds de mensen die met de apparatuur, binnen het proces, moeten wer ken. 3.1. Eerste fase De inwinning van gegevens vindt bij KLM AEROCARTO plaats met diverse typen stereouitwerkingsinstrumenten. Bij elk in strument wordt de positie van het ruimtelijke meetmerk door middel van enkoders en een interface doorgegeven naar een Tek tronix 4051. Dit laatste apparaat is een mikrokomputer met een grafische display. Het vervult hier via een speciaal programma onder meer de volgende funkties: - opslaan op magneetkassette van met het stereouitwerkingsin- strument gemeten koördinaten en via het toetsenbord inge voerde koderingen - op het beeldscherm zichtbaar maken van de meting ten behoe ve van kontrole op volledigheid - automatische kontrole op bepaalde koderingsfouten. Nadat in een stereomodel alle gewenste objekten gemeten zijn worden de digitale gegevens van de magneetkassette via een lijnverbinding verstuurd naar een van de schijveneenheden die gekoppeld zijn aan de centrale komputer, om daar opgeslagen te worden totdat alle modellen van het te kaarteren gebied gemeten zijn. Daarna kan de volgende fase starten. In dit verband moet erop gewezen worden dat de Tektronix 4051 in feite niet on-line met de centrale komputer gebruikt wordt, 316

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 317